Kahramanmaraş’a sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda ivme kazandırmasının yanı sıra küresel anlamda kentin tanıtımına büyük katkı sağlayacak Uluslararası EXPO 2023 Onikişubat’ın açılışına sayılı günler kala uluslararası katılımcı ülkelerden ziyaretler devam ediyor.

Bu kapsamda Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayesinde Onikişubat Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Uluslararası EXPO 2023’ün katılımcı ülkelerinden biri olan Kore Cumhuriyeti’nden yetkililer Kahramanmaraş’a gelerek, Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’i ziyaret etti.

1-1165

Milli günlerini kutlayacakları EXPO 2023 Amfi Tiyatro’da çalışmalara ilişkin Başkan Mahçiçek’ten bilgi alan Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Kee-Houng PARK ve Kültür Müşavirliği Koordinatörü Jung-Yeon LEE, Kore Cumhuriyeti olarak milli günlerini 30 Ağustos’ta EXPO 2023 Sergi Alanı’nda kutlayacaklarını duyurdu.

“Kore kültürünü tanıtan bir etkinlik hazırladık”

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Kee-Houng PARK, 6 Şubat depremlerinden dolayı taziyelerini iletirken, depremzede vatandaşlara yönelik etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. Kore kültürünü Kahramanmaraş’a taşıyacaklarını kaydeden Kee-Houng PARK, “Kore Cumhuriyeti olarak Onikişubat Belediyesi ev sahipliğinde hazırlanan EXPO 2023 Amfi Tiyatro alanında depremzedelerin yanında olduğumuzu göstermek ve onlara destek vermek amacıyla Kore kültürünü de tanıtan bir etkinlik hazırladık. Tüm Kahramanmaraş halkını ve EXPO 2023 ziyaretçilerini 30 Ağustos’ta Amfi Tiyatro’da düzenleyeceğimiz etkinliğimize davet ediyoruz. Türkiye ve Kore arasında ilişkilerin EXPO 2023’le daha da pekişeceğini inanıyorum” dedi.

4-229

“EXPO 2023’ün ilk milli gün kutlamasını Kore Cumhuriyeti yapacak”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek de misafirlerine teşekkür ederek, Kore Cumhuriyeti’nin EXPO 2023’de yer almasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Başkan Mahçiçek, “EXPO 2023 kapsamında şehrimize davet ettiğimiz Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Kee-Houng PARK bizleri ziyaret ettiler. Kore Cumhuriyeti, EXPO 2023’e katılacak. EXPO 2023’ün ilk programını da Kore Cumhuriyeti yapacak. Bildiğiniz gibi Kore ile Türkiye arasında çok eskilere dayanan yakın bir bağ var, iki ülke halklarını da birbirini seviyor. Dolayısıyla EXPO 2023’de kendilerinin yer almalarından dolayı çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İnşallah 30 Ağustos’ta da ilk milli gün kutlamasını Koreli kardeşlerimiz yapacak. Bir anlamda açılış da Kore ile olacak. EXPO 2023’e katıldıkları için kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş gerçekten uluslararası alanda ciddi bir program icra edecek. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtım eksikliğimizi çözeceğiz. Koreli kardeşlerimizi aramızda görmekten son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin ardından Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Kee-Houng PARK ve Kültür Müşavirliği Koordinatörü Jung-Yeon LEE, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ali Ünsal’ın rehberliğinde alanı gezdi.