Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Onkişubat Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın temsil edildiği Uluslararas EXPO 2023 içerisinde bulanan Japonya kültür evi içerisinde Japan kültürü ve tarihini gelen ziyaretçilere gösterirken aynı zamanda da depremden bu yana vatandaşlara yardım ve desteklerine devam ediyor.

Açılış sonrasında Açıklamalarda bulunan Ph.D. HIRAI Yukiko EXPO 2023 Japonya sözcüsü şu ifadeleri kullandı "Biz Kahramanmaraş'ı çok özel bir şehir olarak değerlendiriyoruz çünkü 6 Şubat'ta deprem meydana geldikten sonra Japonya'dan arama kurtarma ekibi Kahramanmaraş'a gönderilmişti. O zamandan bu yana aramızda özel bir bağ olarak değerlendiriyoruz. Aynı zamanda Birleşik Milletleri Kalkınma Projesi ile beraber, buradaki enkazların temizlenme sürecine destek veriyoruz. Aynı zamanda Cayka vasıtasıyla Kahramanmaraş'a teknik işbirliği olarak kalkınma, yeniden yapılanma sürecine destek veriyoruz. Bu açıdan Kahramanmaraş'a çok önem veriyoruz. Aynı zamanda Japonya'nın kültürünü depremzedelere destek açısından tanıtma hatta çocuklara oyuncaklarla birlikte moral destek olsun diye Japon evimizi açtık.

Burada 2023'de EXPO açılmıştı. 2024'de ise Japonya'nın Osaka şehrinde EXPO açılacak onu da biraz tanıtmak istiyoruz" dedi.