Dünyadaki emtia fiyatları, pandemi kaynaklı lojistik ve tedarik sıkıntıları, iç piyasada artan döviz kurları ile yükselen talep; konut fiyatlarındaki artışı tetiklemeye devam ediyor. Müteahhitler en olumlu tahminle, yeni konutların yüzde 50’yi aşan fiyat farklarıyla piyasaya sürülebileceğini işaret ederken, dünyada bir stabilite sağlanamadığı takdirde ‘orta halli’ bir konutta metrekare fiyatının 20 bin lirayı aşacağı endişelerinin oluştuğunu belirtiyor.

 Malzeme fiyatları nedeniyle yeni projeler konusunda ‘temkinli’ bir hareket içinde olan müteahhitler, arsa fiyatlarındaki yükselişe de dikkat çekiyor.

Milliyet'te yer alan habere göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre belediyeler tarafından 2021 yılı ocak - eylül döneminde verilen yapı ruhsatlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, bina sayısı yüzde 59.5, daire sayısı yüzde 33.4 arttı.

 Yılın 9 ayında yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 99.2 milyon metrekareyken bunun 57.2 milyon metrekaresi konut olarak alındı. Gayrimenkul geliştiricileri, yeni projeleri için ruhsatlarını hazır ettiklerini ancak inşaat sürecinde daha temkinli olduklarını iletiyor.

DEMİRDE FİYAT  ARTIŞI...

İnşaat malzemesi fiyat artışlarında iki yıldır önemli bir gösterge haline gelen demir fiyatlarında sadece geçen iki hafta içinde 3 bin liraya yakın bir artış olduğunu anlatan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, 3 ay önce 6 bin 700 lira olan demir ton fiyatının 11 bin lirayı aştığını söyledi.

Elmas, bu fiyatın yaklaşık iki hafta önce ise 9 bin lira seviyesinde olduğunu kaydetti. ‘İnşaat malzemesi fiyatı kurdan hızlı artıyor’ diyen Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise, “Haziran ayında 3 bin 200 liranın üzerinde fiyatla aldığımız demirin tonunu, dün 11 bin 600 liradan aldık. Bu neredeyse 4 katlık bir artış anlamına geliyor. Yeni konutlarda üretim maliyetinden kaynaklı fiyatlar oldukça yüksek olacak. Hatta dünyada tüm sıkıntılar bu şekilde devam ederse orta halli bir konutun metrekare fiyatının 20 bin liranın üzerinde, 25 - 30 bin lira arasına denk gelebileceğini değerlendiriyorum” dedi.

Yeni konutlarda fiyatların oldukça yüksek olabileceğini anlatan Altan Elmas, bu şartlar altında yeni konutların, tamamlanmış projelere oranla yüzde 65’e kadar farkla satışa çıkabileceğini söyledi.

Elmas, “Üstelik bu fiyat yansımaları, daha önceki gibi yüzde 5’ler seviyesinde kademeli başlamaz. Yüzde 15-20 olarak kademeli yansıtılmak durumunda kalınır. Müteahhitlerden 2017 dönemindeki gibi ciddi bir arz da beklememeliyiz. Sektör durmuyor ama temkinli adımlarla daha sınırlı üretim yapıyor. Gayrimenkul gibi fiziki varlıklar, korunma alanları olarak görülüyor. Tüketicinin talebi yüksek. Türkiye bugüne kadar pek çok sorunu atlattı. Mevcut kur oranlarının da bir dengelenme yaşamasını bekliyoruz” dedi.