İzmir Kemeraltı Çarşısı’ndaki esnaf, elektrik zamlarını protesto etti. Elektrik faturalarının kira bedeli kadar gelmeye başladığını belirten esnaf "Çok zor durumdayız, zamlar geri alınsın" diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük açık hava alışveriş merkezlerinden biri olan İzmir Kemeraltı Çarşısı'ndaki esnaf, elektrik zamlarını protesto etti. "Esnafın dayanacak gücü kalmadı", "Elektrik zammı geri alınsın" sloganları atan esnaf adına açıklama yapan Kemeraltı Hayat Platformu Başkanı Cem Ceylan, "Küçük işletme ve esnafın yok olması için adeta bir darbeye daha ihtiyaç vardı. Bu da yüksek enflasyon, işletme girdilerinin karşılanmayacak oranda artması, artan kira, stopaj ve vergiler ile fahiş oranda artan elektrik, doğal gaz ve su faturaları oldu. Biz, esnafın nefesini kesen zamların geri alınmasını istiyoruz" dedi. Elektrik faturalarının kira bedeli kadar gelmeye başladığını söyleyen esnaf ise "Çok zor durumdayız, zamlar geri alınsın" diye konuştu.

KADEMELİ TARİFEYE İSYAN

'Kademeli tarife' uygulamasına geçilmesiyle elektrik faturaları katlanan esnafın tepkisi sürüyor. İzmir'de 10 binden fazla iş yerinin bulunduğu Kemeraltı Çarşısı'nda 3 bin lirayı aşan elektrik faturası gelen esnaf, zamları protesto etti. Konak Meydanı'nda "Zamları geri al", "Yap bir indirim, kaç yıllık müşteriniz" yazılı dövizler taşıyan Kemeraltı esnafı, "Esnafın dayanacak gücü kalmadı", "Elektrik zammı geri alınsın" sloganları attı. Esnaf, Kemeraltı Çarşısı'nın çeşitli yerlerine de zamların geri alınması için pankartlar astı.

"NEFES KESEN ZAMLARI GERİ ALIN"

Esnaf adına basın açıklamasını Kemeraltı Hayat Platformu Başkanı Cem Ceylan yaptı. Pandemi sürecinden itibaren esnafın zor günler geçirdiği vurgulanan açıklama şöyle:

"Pandemi süreci, düşen işlerimiz, ciro kayıplarımız, salgın önlemi olarak kapatılan iş yerleri ve karşılanamayan giderler esnafımızın yeniden borçlanmasına yol açtı. Banka kredilerinin geri ödemelerini, genel giderlerimizi, çalışanlarımızla birlikte ailelerimizin nafakasını karşılamaktan uzak cirolarımız, önceki yıllarda yaptığımız tasarrufların da erimesine neden oldu. Kimimiz evini, kimimiz arabasını satarak açık tuttu dükkanını.Yüksek enflasyon, işletme girdilerinin karşılanmayacak oranda artması, artan kira, stopaj ve vergiler ile fahiş oranda artan elektrik, doğal gaz ve su faturaları oldu. Biz, esnafın nefesini kesen zamların geri alınmasını istiyoruz"zam-19

Bu nasıl baba! 2.5 yaşındaki oğlunu piknik tüpüyle döverek öldürdü! Bu nasıl baba! 2.5 yaşındaki oğlunu piknik tüpüyle döverek öldürdü!

"KİRA BEDELİ KADAR FATURA"

ANKA Haber Ajansı'na konuşan esnaf da hükümete zamların geri alınması için çağrı yaptı. Seramik atölyesi sahibi bir esnaf, "Elektrik faturaları kiramızla aynı olmaya başladı. Geri alınmasını istiyoruz. Esnafa bu kadar yüklenilmesin. 10 gün zamlı elektrik faturam bin 140 lira geldi. Esnaf zaten zor durumda. Pandemi oldu, ekonomik kriz var, dolardaki yükseliş zaten sıkıntılı bir süreç yaratıyor. Üzerine ekstra elektrik zammı yapılıyor. Kimi zengin ediyoruz" dedi.