AK Parti'nin her dönem seçim malzemesi olarak kullandığı Elbistan Ceyhan Nehri yine gündemde. Siyasi rant savaşlarına kurban giden Ceyhan Nehri son görüntüsüyle halk sağlığını da ciddi biçimde tehdit ediyor. Kanal Maraş'ın defalarca gündeme getirdiği ve uzun süredir “kirlilik” ile gündeme gelen Kahramanmaraş'ın gözde ilçesi Elbistan'da şimdi de kanalizasyon atıklarının nehre akan utandıran görüntüleriyle gündemde. Yöre halkı ise tepkili.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un, Ceyhan Nehrine kanalizasyon atıklarının boşaltıldığı görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşması üzerine yeniden gündeme olan Ceyhan nehri hakkında CHP İl Başkanı Esat Şengül açıklamalarda bulundu:

Şengül'ün açıklamaları şu şekilde:

Bugün Ceyhan Nehri'nin kenarındayız. Elbistan için ne kadar önem arz ettiğini bildiğimiz Ceyhan Nehri Türkiye için de Çukurova için de çok büyük önem arz etmekte. Zira 509 kilometre uzunluğundaki bu nehirin üzerine 10-11 tane baraj ve hidroelektrik santrali kurulmuştur ama gel gelelim ki Büyükşehir Belediyesi herhangi bir şey yapmadığı için bakın görüntüde gördüğünüz gibi kanalizasyon atık suları nehire akıtılıyor.

"HAYRETTİN BEY BABASININ EVİNDEN GETİRMİŞ GİBİ DE SAHİPLENİYOR"

Dün konuya dair sayın Milletvekilimiz Ali Öztunç kamuoyunu aydınlatmak amacıyla bir video yayınladı ve bu durumun yapıldığını ifade etti. Ve sabah buraya Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimiz geldi. Bu kapaklar kapatılmıştı ama Meclis üyelerimiz gün boyunca bekledi ve tekrardan açıldığını görüyorsunuz. Sürekli vatandaşın görüp de tepki göstermeyeceği bir şekilde yapılıyor ve Büyükşehir Belediye Başkanı aynı yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali sayın Ali Öztunç'u Atık Su Arıtma Tesisi'nin açılışa davet ediyor. 30 Eylül'de bu açılışı gerçekleştirecekmiş. Sanki bunun parasını KASKİ veriyormuş sanki Hayrettin bey babasının evinden getirmiş gibi de sahipleniyor, kendi projesiymiş gibi sahipleniyor. Oysa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sözde 2 trilyonluk yatırım yapıldığı Elbistan'a bunun 325 milyon Türk Lirası'na arıtma suyu tesisi kurduğunu ifade ediyor ve bunu bir anlamda da meşrulaştırıyor. Sanki arıtma suyu kurulana kadar bu nehre bu kanalizasyon atıklarının akması mübahmış gibi bir davranış biçiminde bir ifade kullanıyor.

"ALİ ÖZTUNÇ'LA UĞRAŞACAĞINA GEL BURADAKİ PİSLİKLERİNİ TEMİZLE"

Dolayısıyla buradan sayın Hayrettin Güngör'ü uyarmak istiyorum. Ali Öztunç'la uğraşacağına gel buradaki pislikleri temizle. Ali Öztunç'la uğraşacağına 90 günde tamamladım dediğin o köprülü kavşak var ya orayla ilgili kulağıma gelen pis kokular var. Neden 90 güne sığdırıldığını acaba Ali Öztunç kompleksi üzerinden mi yoksa orada yeni bir mozaik kent bulundu da bir an önce oldu bittiye getirerek orayı kapatmak suretiyle mi 90 günde yaptın. Bunun da araştırmacısı olacağız. Elbistan'dan bunu size uyarıyoruz. Kahramanmaraş'ta akşam Kent Kulisi programında da detaylarını konuşacağız.