Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "siyasette küslük olmaz" diyerek başlattığı Suriye ile normalleşme süreci başlamadan tıkandı. Suriye lideri Esad'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşme talebini reddettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Katar'da bir araya gelmesinin ardından "Bu malum bazı çevreleri rahatsız ediyor. Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz" ifadeleriyle görüşme sinyali verdiği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın teklifi reddettiği ifade edildi.

Halktv'nin Reuters'ın 3 farklı kaynağa dayandırdığı haberinden yaptığı aktarıma göre Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasında görüşme yapılması için yürüttüğü çalışma Şam'da kabul görmedi.

Eski CIA Danışmanı Barkey'den küstah sözler! Türkiye'yi tehdit etti Eski CIA Danışmanı Barkey'den küstah sözler! Türkiye'yi tehdit etti

Reuters'ın görüştüğü iki kaynak Esad'ın Türkiye'de yapılacak seçim öncesi Erdoğan'ın elini güçlendirmemek adına görüşmeyi kabul etmediğini iddia etti. Aynı kaynaklar olası görüşmede Türkiye'de 3,6 milyon Suriyelinin geri dönüşünün ele alınmasının Erdoğan'a seçimde olumlu yansıyacağını kaydetti.

Görüşme teklifi ile ilgili bilgisi olan üçüncü kaynak ise Şam'ın somut bir öneri olmadığı sürece görüşmeyi yararsız gördüğünü ve Türk güçlerinin ülke topraklarından tamamen çekilmesini istediklerini ifade etti.