Türkiye'yi sarsan depremin ardından devletin sosyal yardım ödemeleri artırıldı. Devlet hane başına 15.000 TL taşınma yardımı alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sosyal yardımın detaylarını ve başvuru koşullarını bizzat açıkladı. Bu yardımdan sadece deprem illerinde yaşayanlar yararlanabilmektedir. Peki, yeniden yerleştirme yardımı için uygunluk kriterleri nelerdir? Kimler Taşınma Yardımı Alabilir? Detaylar burada...

KİRA DESTEĞİDE OLACAK 

Erdoğan, afet bölgesi ilan edilen 11 ilde yaşayan vatandaşların yeniden yerleştirme yardımı alacağını söyledi. Depremde evleri hasar gören veya ağır hasar gören vatandaşlar bu yardıma başvurabilecek. Depremzedelere ödenecek ilk yardım olarak 15 bin liralık yer değiştirme yardımı belirlendi. Ayrıca depremde zarar gören vatandaşlara devlet tarafından kira desteği sağlanacak. 15 bin liralık yardım için başvuru şartları da yayınlandı.

CİMER

BAŞVURULAR CİMER’DEN 

Afet bölgesinde yaşayan ve taşınmak isteyen vatandaşlar, CİMER üzerinden 15.000 TL tutarındaki taşınma yardımına başvurarak yararlanabiliyor. Deprem bölgesindeki herkes bu yardıma başvurabilir. Başvuru sayfası Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yayınlanmaktadır. TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile CİMER'e giriş yaptıktan sonra başvuru sayfasına ulaşabilir ve oradaki formu doldurabilirsiniz. Taşınma hibesi Şubat ayı sonuna kadar hesaba yatırılacaktır.

DETAYLAR BAKANLIĞIN SİTESİNDEN ÖĞREBİLEBİLİR 

Ayrıca deprem nedeniyle evsiz kaldığı için ev kiralamak zorunda kalan vatandaşlar da devletten kira yardımı başvurusunda bulunabilecek. Taşınma yardımı ve kiralama desteği hakkında detaylı bilgiye Aile Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Editör: Mine Kirik