Cumhurbaşkanı Erdoğan AFAD Başkanlığında düzenlenen toplantı sonrası konuşmasında, 6 şubat depreminde yıkılan binaların büyük çoğunluğunun 1999 öncesi deprem mevzuatına göre yapıldığını belirtirken, yıkılan binaların yüzde 90'ndan fazlası 1999 yılı öncesi deprem yönetmeliğine uygun inşaat standartlarına sahip binaların olduğunu vurguladı.

Erdoğan, AFAD Başkanlığında düzenlenen AFAD-DSİ Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokol Töreni'nde yaptığı konuşmada, 6 Şubat'ta meydana gelen depremin etkilerine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "6 Şubat'ta yıkılan tüm binaların yüzde 90'ından fazlası, 1999 yılı öncesinin inşaat standartlarında yapılanlardı." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Şubat depremlerinin Türkiye açısından bir kırılma noktası olduğunu ifade ederek deprem öncesinde son 21 yılda afete hazırlık bakımdan attıkları her olumlu adımın faydasını, çok net bir şekilde gördüklerini söyledi.

"YIKILAN BİNALARIN YÜZDE 90'I 1999 YILI İNŞAAT STANDARTLARINA SAHİP"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde yıkılan binalarla ilgili tespitinde; "2003 yılından bu yana TOKİ tarafından yapılan bina sayısı 1 milyon 351 bini aşıyor. Kentsel dönüşüm projeleriyle ülkenin dört bir yanında 3,3 milyon konutun inşasını tamamladık. Muhalefetin haksız eleştirilerine maruz kalan TOKİ binalarımız, 6 Şubat depremlerinden alnının akıyla hamdolsun çıkmıştır. 6 Şubat'ta yıkılan tüm binaların yüzde 90'ından fazlası, 1999 yılı öncesinin inşaat standartlarında yapılanlardı. Tünel kalıp sistemlerinin ve sismik izolatörlerin ne kadar hayati öneme sahip olduğu bir kez daha anlaşılmıştır." dedi.

"YÜZDE 98'İ 1999 YILINDAN ÖNCE YAPILMIŞ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Şubat 2023 tarihinde Bakanlar Toplantısı sonrası AFAD Merkez Binası'nda, yaptığı açıklamada ise 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan tüm binaların yüzde 98'inin 1999 yılı öncesi inşa edildiğini belirtmişti.