AK Parti ve Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) arasında “büyükşehirlerde ittifak” için komisyon kurulduğu öğrenildi. Kulislere yansıyan bilgiye göre, YRP, İstanbul’un kazanılması durumunda İGDAŞ ve Kent Lokantaları gibi İBB iştiraklerini istedi.

Cumhuriyet'ten Sena Tufan'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yeniden Refah Partisi (YRP) lideri Fatih Erbakan, 12 Aralık’ta bir araya geldi. O görüşmede Erdoğan’ın Erbakan’a büyükşehirlerde YRP’yle ittifak yapmak istediklerini söyledikleri öğrenildi.

YRP’den ittifak görüşmelerini sürdürmesi için bir komisyon kurmasını isteyen Erdoğan, genel başkan yardımcıları düzeyinde görüşme trafiğinin başlamasını ve aralık ayı sonuna kadar nihai kararın verilmesini istediği öğrenildi. 

Öte yandan YRP’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa ve Bursa gibi büyükşehirlerde ittifaka sıcak baktığı öğrenildi. AK Parti’nin İBB’yi kazanması durumunda ise YRP’nin İGDAŞ ve Kent Lokantaları gibi İBB iştiraklerini istediği öğrenildi. İttifak sürecinde AK Parti’de olan Sultanbeyli, Sancaktepe ya da Güngören ile CHP’de olan Ataşehir ya da Sarıyer’de YRP aday çıkaracak, AK Parti de destekleyecek.