Asgari ücretin yüzde 54.66 oranında artırılmasının ardından memur ve emekli maaşlarına da yüksek oranda zam beklentisi oluştu. 2 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verisinin ardından zam oranı netleşecek. Peki en düşük memur ve emekli maaşı ne kadar olur? İşte detaylar...

2023 yılında uygulanacak asgari ücretin 8 bin 506 TL olarak belirlendiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı. Hal böyle olunca memur ve emekli, "Asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı, bize de olur mu?" sorusunu soruyor. Bakan Bilgin'den konuyla ilgili açıklama geldi. Bilgin şu ifadeleri kullandı:

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 2

"Memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz" 
"Toplu sözleşme açıktır, nasıl yapacağımız belli. Kamuoyunda "asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı, bize de olur mu" gibi fikirler duyuyoruz. Adı üzerinde asgari ücret bu. Memur yılda 2 defa alıyor. Enflasyon belli olduktan sonra memur zammını gözden geçireceğiz. Bütün çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Tahribattan koruyacak bir düzenleme yapacağız.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 3

Asgari ücret alanların oranı yüzde 37. Bir kademe üzerinde alanlar var mı? Var. Biz genel durumu düzenleyen bir mekanizma olarak görüyoruz asgari ücreti. Biz geçen sene asgari ücrete yüzde 50 yaptık. Özel sektör de buna göre güncellemeler yaptı.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 4

Gelir vergisi düzenlemesi 

Asgari ücret oranında zaten bu uygulanıyor. Hazine ve Maliye Bakanımız bunun üzerine çalışıyor. Kendileri konuyu yıl sonu veya yıl başında açıklarlar."

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 5

Memur maaşları nasıl hesaplanıyor? 

Memur maaş zammı, her yıl iki kez 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı oranında belirleniyor.

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gündeminde yer alan memur zammı için gözler son veril olan Ocak ayı enflasyon rakamı kaldı. TÜİK tarafından 2 Ocak günü açıklanacak olan enflasyon oranlarının ardından memur maaşlarına yapılacak zam oranı netlik kazanacak.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 6

2023 emekli ve memur maaşı ne olacak? 
Peki en düşük memur ve emekli maaşı ne olur? Ekonomist Muhammet Bayram tahminini açıkladı. Bayram şu ifadeleri kullandı:

Dünya devi 6 bin kişiyi işten çıkaracak Dünya devi 6 bin kişiyi işten çıkaracak

Asgari ücrete zam yapılmasıyla birlikte memur ve emekliler de bir beklenti içine girdi. Tahminlerde bulunurken bir önceki dönemde yapılan zamları dikkate alıyoruz. Bir önceki dönemde sosyal refah payı artışı yapıldı.

Asgari ücretliye sosyal refah payı artışı yapıldığı için memurlarımıza da aynı oranda bir artışın yapılacağını öngörüyoruz.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 7
Memur ve emeklilerimiz haliyle bir beklenti içerisinde. Burada yüzde 15 zamma ek olarak yüzde 10 ile 15 arasındaki bir sosyal refah düzenlemesiyle beraber hem emeklimize hem memurumuza yüzde 25 veya 30'luk bir zam bekliyoruz.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 8

En düşük emekli maaşı için tahmin
En düşük emeklilerimizin aldığı maaş 3500 TL, ben bu rakamın 5000 TL seviyesine çıkarılmasını bekliyorum.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 9

En düşük memur maaşı
Burada yüzde 25'lik bir artış yapılırsa en düşük memur maaşı 11.381 TL yüzde 30'luk bir artış olursa 11.836 TL'ye yükseliyor.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 10

Esnaf emeklisi maaşı 
Esnaf emeklisi ise yüzde 25 artış olursa 5.245 TL, yüzde 30 artış olursa 5. 454 TL'ye yükseliyor. Burada maaşı devlet veriyor.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 11

SSK 2000 öncesi emekliler 
SSK 2000 öncesi emekliler eğer yüzde 25'lik zam olursa 6083 lira, yüzde 30 bir zam olursa 6327 liraya çıkacak.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 12

BAĞ-KUR esnafı
Bağ- kur esnafımız yine aynı şekilde 4196 lira alırken yüzde 25'lik zamla birlikte 5245 TL, yüzde 30'luk bir artışla ise 5.454 TL'ye çıkacak.

En düşük emekli ve memur maaşı için rakam verildi - Resim: 13