CHP'nin emekli maaşlarına ek zam öneren teklif Meclis'te AK Parti ve MHP oylarıyla bir kez daha reddedildi.

CHP'nin en düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması teklifi AK Parti ile MHP'nin oylarıyla reddedildi. 

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Özel, şunları kaydetti: 

Memur ve emeklinin maaş zamları bir ayda buhar oldu! Emekliye Mart'ta ek zam olmazsa... Memur ve emeklinin maaş zamları bir ayda buhar oldu! Emekliye Mart'ta ek zam olmazsa...

"Az önce en düşük emekli maaşının asgari ücrete çıkarılmasına ilişkin önergemize muhalefet partileri destek verdi. Ancak Genel Kurul salonuna koşarak giren AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla önergemiz reddedildi. İktidarımızda en düşük emekli maaşı asgari ücret olacak."

Yüzde 30 zam teklifi Meclis'ten geçti 

Memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapılmasını da öngören Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. 

Teklif, Meclis Genel Kurulu'na katılan 349 milletvekilinin oy birliğiyle alındı. Buna göre memur ve emekli maaşlarına ocak ayı itibarıyla yüzde 30 zam alacak. En düşük emekli aylığı da 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkarıldı. Düzenleme ile, işverenlere sağlanan asgari ücret desteği Haziran 2023'e kadar uzatıldı ve 400 liraya çıkarıldı.