Emlak vergisi ödemelerinde son 5 gün. İkinci taksitlerin ödenmesi için geçerli olan son gün 30 Aralık. Ev, işyeri, arsa, arsa sahiplerini ilgilendiren emlak vergisinde ikinci taksit ödemelerinde son viraja girildi. Mükelleflerin ödemeyi en geç 30 Kasım'da yapması gerekiyor. Ancak bazı şartları taşıyanlar bu vergiden muaf. Peki kimler emlak vergisi ödemeyecek? İşte detayları...

EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLANLAR BELLİ OLDU

Emlak vergisinde muafiyet konularına değinen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı  yaptığı açıklamayı şu sözlerle sürdürdü; “Emlak vergisinin mükellefi bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya araziye malik gibi tasarruf edenlerdir.

Bir bina veya araziye paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler.

Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar. Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır”

EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Emekli olan kişiler, emekli oldukları yıldan bir yıl sonra emlak vergisi ödemezler.

YURT DIŞINDAN EMEKLİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Türkiye'de emlak vergisini sadece SGK'dan emekli olanlar öder. Bu sebepten ötürü yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorundadır.

DÜZENLEME GELMEZSE EMLAK VERGİLERİ ARTACAK

Pandemi nedeniyle artan kira ve konut fiyatlarının emlak vergisine de yansıdığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı  sözlerini şu şekilde devam ettirdi; “2022-2025 yılları emlak vergi değerlerinin hesabında dikkate alınacak olan arsa ve arazi metrekare birim değerleri tespit edilerek karara bağlandı. Bazı cadde ve sokaklarda artışlar ise yüzde 50’yi geçti. Eğer geçen dönem olduğu gibi bir düzenleme gelmezse gelecek yıl için birçok mükellef çok yüksek emlak vergileri ile karşılaşacak. Değerli konut vergisi mükellef sayısı da bir hayli artacak”

EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

Emlak vergisini ödemenin üç yolu vardır.
- Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden emlak vergisi ödeme işlemleri yapılabilir.
- Gayrimenkulün bulunduğu belediyelerin banka hesaplarına EFT ya da havale
- E-devlet sitesi üzerinden Emlak Vergisi ödenebiliyor.

EMLAK VERGİSİNİ KİMLER ÖDEMİYOR?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri.

EMLAK VERGİSİNDE HANGİ ŞARTLAR VAR

Brüt 200 metrekareden küçük tek evin olması şart. Çalışan emekli yararlanamıyor. Engelli emekli çalışsa da ödemiyor.

DUL MAAŞI ALANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

EMLAK VERGİSİ ÖDERKEN KONUTTA OTURMA ŞARTI VAR MI?

Hayır. Bu evde oturmamanız, onu kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Ancak kira gelir