Son günlerde emekli maaşları ile ilgili birçok gelişme yaşandı.

Yaşanan son gelişmelere göre, 2000 yılından önce Bağ-Kur'a üye olanlar SGK'ya geçerse, emekli maaşı yüzde 15'ten yüzde 20'ye yükselebilecek. Ayrıca emeklilik yaşını dolduranlara son 1.261 gün üzerinden aylık ödeme yapılacak. İşte konu ile ilgili sorular...

BU YÖNTEM İLE MAAŞINIZ ARTACAK

Kişi SSK ve Bağ-Kur primi ödemiş ise emeklilikten sonraki son 7 yılın son 2.520 gününe ait prim durumuna bakılır. Hangi statünün primi daha yüksekse, o statünün şartlarına göre emeklilik işlemi yapılır.

7Bağ-Kur'dan sonra en az 1260 gün SSK primi ödendiği takdirde kişi SSK aylığına hak kazanır ve SSK'dan emekli olabilir. Bu durumda, emekli maaşı daha yüksek olacaktır.

1 Ekim 2008 tarihinde veya sonrasında kaydolanlar azami hizmet statüsünden emekli olma hakkına sahipken, bu tarihten önce kaydolanlar için durum biraz farklıdır.

Bu kişiler, son yedi yılda fiili hizmette daha uzun süre hizmet vermiş bir statüden emekli olabilir. Kıdem sürelerinin eşit olması halinde aylık, son kıdemin durumuna göre hesaplanır. Dolayısıyla emekli aylığı artar ve ikramiyeler buna göre hesaplanır.

Editör: Mine Kirik