Uzmanlara göre, Ekim ayında yapılacak zam düzenlemesinde iki seçenek var. Birincisi, Temmuz ayında yapıldığı gibi oransal bir zam düzenlemesi yapılması. İkincisi ise emekli maaşlarına memur maaşlarına yapıldığı gibi seyyanen zam yapılması.

Sosyal güvenlik uzmanlarına göre, emekli maaş zammı da yüzde 50'ye yakın olacak. Emekliler bu düzenleme sayesinde Ekim ayından itibaren daha rahat nefes alma fırsatını elde edecek. Çünkü en düşük emekli maaşının Ekim ayından sonra en az 12.500 TL'ye yükselmesi bekleniyor. 2500 TL ve üstü maaş alan emekliler de ciddi bir artış almış olacak.

29 Ekim'de 5000 TL bayram ikramiyesi verilecek mi?

Emekliler için bir diğer müjde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda verilecek bayram ikramiyesiyle ilgili. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, emeklilere 29 Ekim'de 5000 TL bayram ikramiyesi verileceğini duyurmuştu.

Bu açıklamanın ardından, emekliler 29 Ekim'de 5000 TL bayram ikramiyesi almanın heyecanını yaşıyor. İkramiyelerin 29 Ekim'de hesaplara yatırılması bekleniyor.

Emeklilere ek zam ne zaman açıklanacak?

Emekliye ek zam düzenlemesi ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak, düzenlemenin Ekim ayı içinde açıklanması bekleniyor.