Enflasyon her gün artarken taksit taksit de olsa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 49.25'e, en düşük emekli aylığı da 10 bin TL'ye çıkarıldı. Ek zam ve en düşük emekli maaşı artışı emeklilerin ocak ayı maaşlarına yetişmedi. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira olarak ödendi. Yetişmeye ek zamlar, düzenleme Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra hesaplara yatacak. Emeklinin Ocak zammı yatmadan, yeni zam iddiası kulisleri hareketlendirdi. Emeklilere 31 Mart seçimleri öncesinde yeni bir zam yapılacak ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi gündemde... 

31 Mart 2024 tarihinde yerel seçimler var ve bu yerel seçimler öncesinde yüzde 49 zam alan ve bu zammın yüksek enflasyon karşısında yetersiz olduğunu savunan emeklilere yeni bir müjde gelecek gibi görünüyor. Gazeteciler Mehmet Çetingüleç ve Şeref Oğuz, emekli maaşlarına bir zam daha yapılmasının gündemde olduğunu söylediler. Kulislerde konuşulan yeni rakam ve tarih de ortaya çıkmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024 senesini 'emekli yılı' ilan etmişti.  Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, Ankara kulislerinde konuşulan son senaryoyu okurlarıyla paylaştı. "Emekli Yılı' sözünün altını dolduracak düzenlemeler yapılacağına ilişkin beklenti devam ediyor" ifadesini kullanan Çetingüleç, şöyle devam etti:

En düşük maaş 14-17 bin TL
"Özellikle düşük maaş alanlara yönelik iyileştirmenin yüzde 33'le sınırlı bırakılmayacağı, seçimden önce en düşük maaşın 14-17 bin lira arasına çıkarılacağı konuşuluyor. Zaten bu kadar ağır bir tablo içerisinde yer alan emeklileri 10 bin lira maaşla seçime götürmek Hükümet için de çok akılcı bir strateji değil."

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz da Mehmet Çetingüleç'in kulislerden aktardığına benzer bir görüşü dile getirdi. "Mart ayında, seçim öncesinde ben bir düzeltme bekliyorum. Çünkü bu 6 milyon emekli oy veriyor" diyen Oğuz, şöyle devam etti:

"Mart ayında, seçim öncesinde ben bir düzeltme bekliyorum. Çünkü bu 6 milyon emekli oy veriyor! Bu emeklilerimizin maaşlarının, TÜRK-İŞ'in 2023 Aralık ayında açıkladığı açlık sınırı olan 14 bin 431 TL'ye yükseltileceğini düşünüyorum."

"Tabii burada keskin bir bıçak da var, mesela 10 bin 2 TL alanlar ne olacak? Yani tüm emekliler için kademeli bir artış da gündeme gelebilir. Hükümetin tüm alternatifleri değerlendireceğini düşünüyorum."

2003'te asgari ücretin 1.5 katını alıyorlardı
2003 yılında en düşük işçi emekli maaşının (4a) asgari ücrete oranı 1.47'ydi. Yani işçi emeklisi asgari ücretten yüzde 47 daha fazla maaş alıyordu. 2023 yılında bu oran 0.71 olurken 2024 yılında 0.61’e düştü. Yani, en düşük işçi emeklisi maaşı asgari ücretten yüzde 39 daha düşük. Bu oran 2011 yılından bu yana her sene kademeli olarak düşüyor.

En düşük memur emeklisi maaşı (4c) 2003 yılında asgari ücretin 1,87 katıydı. Bu oran ilk kez 2023 yılında 1’in altına düşerek 0.86 oldu. Yani, en düşük memur emeklisi maaşı ilk kez asgari ücretin altına indi. 2024 yılında ise bu oran 0.80’a düştü. En düşük memur emeklisi maaşı asgari ücretten yüzde 20 daha düşük hale geldi.