Merkez Bankası'nın son üç Para Politikaları Kurulu toplantısında aldığı 4 puanlık faiz indirimi kararı dövizi uçurdu.

Türkiye ekonomi tarihine 'Kara Salı' olarak geçen 23 Kasım'da Türk lirasında bir günlük değer kaybı yüzde 20'yi buldu.

O günden bu yana da doların ateşi düşürülemedi. Dolar 13.5 seviyesinin altına inmiyor. 

Etiketlerin gün aşırı ve hatta gün içinde değişmesi, bazı market ve mağazalarda etiket değiştirmeye fırsat olmadığı için kasada fiyatı değişen ürünler artık vatandaşın 'yeni normal'i haline gelmiş gibi görünüyor. 

"Etiket değiştiren eleman istihdamı" iddiasını doğrular nitelikte bir durum ise dün dikkatimizi çekiyor.

Yol üzerindeki bir teknoloji mağazasına girdiğimizde raflardaki, askılardaki ürünlerin etiketlerinin olmadığını görüyoruz.

Türkiye'nin birçok şehrinde onlarca mağazası bulunan firmadaki bu durumun nedenini sorduğumuzda, mağaza çalışanlarından "dolarla birlikte değişen fiyatlara yetişemiyoruz" yanıtını alıyoruz. 

ÇÖZÜM: BOŞ ETİKET

Gerçek Gündem'den Ece Seçil Şahin'in haberine göre etiketlerin bazen günde 5 kere değiştiğini ve buna yetişemediklerini söyleyen mağaza çalışanı, bu duruma çare olarak 'boş etiket' çözümünün bulunduğunu söylüyor.

Bilgisayar, televizyon, cep telefonu gibi büyük meblağlı ürünlerde etiketler yerinde duruyor ancak kulaklık, şarj aleti, hoparlör, mouse gibi daha düşük fiyatlı ürünlerde fiyat etiketleri yok...

Bu durumun online siparişlerde nasıl düzenlendiğini sorduğumuzda, internet sitesindeki fiyatların döviz kuruyla bağlantılı olarak otomatik olarak değiştiği ifade ediliyor. 

Sürekli değişen fiyatlarda 'son durum' işte böyle; boş etiketler...