Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ve bazı yetkililer hakkında, kamu zararı ve görevi kötüye kullanmak iddiası ile Mülkiye Müfettişlerine soruşturma işlemlerinin yapılması için dilekçe verildi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz hakkında onlarca şikayet dilekçesi neticesinde İçişleri Bakanlığı'nın yönlendirmesi üzerine, Elbistan Belediyesi'ne Mülkiye Müfettişi geldiği, Müfettişin bahse konu şikâyetler hakkında vatandaşların beyanını aldığı, başta Mehmet Gürbüz olmak üzere sorumlularla ilgili denetim ile incelemelerde bulunarak rapor hazırlayarak savcılığa göndermesi bekleniyor.

VATANDAŞ ŞİKAYETİ HAD SAFHADA

Edinilen bilgilere göre; Başta Metro Turizmin acenta yetkilisi Mustafa Genç'in terminal binasındaki yazıhaneler için ihale açmadığı ve belediyeyei zarara ugrattığı iddiasıyla ve İlçede yaşanan olaylarla ilgili çok sayıda vatandaşın şikayeti ile birlikte daha önce Elbistan Belediyesi'nde sözleşmeli personel olarak çalışan İbrahim Dal'ın şikayeti üzerine Mülkiye Müfettişlerin geldiği bilgisine ulaşıldı.

Daha önce Mustafa Genç'in şikayeti ile hakkında Elbistan Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanarak dava açılan ve sanık konumunda gözüken Mehmet Gürbüz, bu sefer Belediyede sözleşmeli Makine Mühendisi İbrahim Dal'ın, açtığı tazminat davasını kaybettiği ve Kahramanmaraş İdare Mahkemesi 2020/112 Esas 2020/922  Karar numaralı ve 2021/60  Esas nolu kararını kasten uygulamayan, hukukun emredici hükümlerine aykırı davranışta bulunan, mahkeme kararlarını, yargı kurallarını uygulamada kasıt ve ağır hizmet kusuru bulunan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ile Yazı İşleri Müdürü Orhan Orçan, Muhasebe Müdürü Ramazan Gök ve diğer ilgili olabilecek kamu görevlileri hakkında TCK 257/1 maddesi gereğince görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri ve ayrıca kamuyu zarara uğrattıklarından gerekli inceleme ve soruşturma işlemlerinin yapılmasını ve ilgililer hakkında Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı'na bulunulan suç duyurusuna istinaden ilgili kişiler hakkında kamu vicdanı adına ve bu hukuksuzlukların kişiler üzerinde emsal olmaması adına gerekli işlemlerin yapılmasını belirten dilekçe verdiği öğrenildi.

MEHMET GÜRBÜZ AÇIKLAMA YAPACAK MI?

Mülkiye Müfettişlerinin, vatandaşların yaptığı bu şikayetler sonucunda nasıl bir rapor hazırlayacağı kamuoyu tarafından merak edilirken, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz'ün bu konular hakkında basının karşısına çıkıp çıkmayacağı ise bilinmiyor. 

Mülkiye Müfettişi neyi denetler?

Kurum ve kuruluşların iş, işlem ve hesaplarını teftiş etmek ve denetlemek. Kurum ve kuruluşların personeli ile mahalli idarelerin organları ve diğer kamu görevlileri hakkında işledikleri iddia edilen suçlarla ilgili olarak araştırma, ön inceleme, soruşturma ve/veya disiplin soruşturması yapmak.

belge1

belge2

Türkiye'de 1169, Kahramanmaraş'ta 32 mahalle yabancı ikametine kapatıldı! Türkiye'de 1169, Kahramanmaraş'ta 32 mahalle yabancı ikametine kapatıldı!

belge3