İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı tamamlanan 14.5 kilometrelik, 13 istasyondan oluşan Dudullu-Bostancı metro hattının açılışı gerçekleştirildi.

Açılış töreninde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, 6’lı masa liderlerinden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da eşlik etti.

Kürsüye ilk çıkan isim olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

* Saygıdeğer Genel Başkanlarım, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Millet İttifakı'nın, Altılı Masa'nın kıymetli temsilcileri; değerli genel başkan yardımcılarımız, kıymetli vekillerimiz, önceki dönem belediye başkanlarımız hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

* Hava soğuk, esintili ama biz en zor şartlarda iş üreten bir ekibiz. Bu zorlukları halkıyla paylaşan, onlarla birlikte göğüs geren bir ekibiz. Sizlerle bunu paylaşmanın gururunu taşıyorum, tekrar hoş geldiniz.

"BİRAZ HIZLI GİTMİŞİZ"

* Ağustos 2022'de başlattığımız 150 günde 150 projenin final açılışındayız. Gerçi biraz hızlı gitmişiz; 150'nci değil 190'ıncı projenin açılışını beraber yapıyoruz. Hepinizin huzurunda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.

* Sadece ülkemizin değil, Avrupa'nın en büyük şehrini yöneten belediye başkanlarının mutlaka geçmek zorunda olduğu bir sınav vardır. O sınavı geçmezlerse tüm dersleri verseler de sınıfta kalırlar. İBB'nin en önemli sınavı metro sınavıdır. Metro medeniyetin başat seviyesidir. Birçok önde gelen kent, İstanbul'u bu yarışta geride bıraktı. O nedenle göreve gelir gelmez metro yapmayı İstanbul için bir onur meselesi haline getirdik. Ne dünyadan ne Avrupa'dan bu konuda geri kalamazdık, o nedenle görevde kaldığımız sürenin yarısını metroya ayırdık.

"TÜRKİYE'DE RAKİBE HİZMET TARİH OLDU"

* Hayata geçirdiğimiz metro 46,2 kilometreye ulaştı, daha fazlasının yapımına da devam ediliyor. Metro yapımında tüm başkanların emekleri vardır ama sıralamaya girmeyeceğim. Bazı başkanlarımızda kilometrelerden bahsedilirken, bazıları metreyle ölçülüyor. Biz nezaketi elden bırakmadan devam edeceğiz.

* Ne derler biliyor musunuz "Aman dikkat et, millet yerin altını görmez. Alt yapıya değil üst yapıya yatırım yap" Biz ikisini de beraber yaptık hamdolsun. Bu 46 kilometrede emeği bulunan bizden önceki başkanlara, müteahhitlere, çalışanlara dolu dolu teşekkür ediyorum. Hayatını kaybedenlere de Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye'de rakibe teşekkür etmek, rakibi tebrik etmek bu iktidar sayesinde tarih oldu. "Aman ona teşekkür etme, hepsini ben yaptım benden önce bir şey yoktu" zihniyetiyle karşı karşıyayız.

"HİZMETİN PARTİSİ OLMAZ"

* AKP'li bir kardeşimizin ilçesinde yaptığımız bir açılışta, değerli kardeşim bize teşekkür etti diye başına gelmeyen iş kalmadı. Ben o hak yiyenlerden olmadım, olmayacağım. O nedenle sadece teşekkür etmeyeceğim, ağız dolusu teşekkür edeceğim. Devlet devamlılıkla ayaktadır, bugün birkaç yılı konuşanlar tarih içinde kum tanesi gibidir. Dediğim gibi istatistik bilimini severim ama detaylarına girip kalbini kırmayacağım. Bu istatistiki verileri açıklamaya belki gerek vardır ama onu başka usullerde yaparız. Çünkü derdim kimseye nispet yapmak, kendimizi öne çıkarmak değildir ve olamayacak. Çünkü bu cennet vatan hepimizin. Ben eminim ki tevazunun ön planda olduğu altılı masada oturan liderler de benimle aynı fikirdedir.

* Hizmetin partisi olmaz, şu parti yaptı, bu partinin projesi diye bir kavram asla olmaz. Milletimizin vergilerini, milletimizin seçtiği yöneticiler en verimli, en ahlaklı, en hesapverebilir şekilde değerlendirme zorunluluğumuz vardır. Devlet insanı olmaktan bahsediyorum.

"MİLLETİMİZ BUNU SANA YAPTIRMAZ"

* Bize milletin verdiği görev bu kadar yalın ve anlaşılırdır. İşte bu yalın yetkiyi sindiremez, milletin seçtiği kişi olarak millete efendilik yapmaya kalkarsan İstanbul’un bu halis yönetimine el koymak adına her türlü kumpası yapmaya kalkarsınız. Yaratmak istedikleri tam bir demokrasi krizidir. Bunu yapmaya çalışırsın, yapmak istersin, belki o ahlakın parçası olabilirsin ama buradan söylüyorum. Milletimiz bunu sana yaptırmaz.

"MİLLETİN SEÇTİĞİNİ ANCAK MİLLET DEĞİŞTİRİR"

* Tam da burada milletimizin cevabını hatırlamak isteyenler 31 Mart, 6 Mayıs ve 23 Haziran’daki süreci hatırlasın. Benim bahsettiğim gökkubbeyi başınıza yıkmanın tasviri budur, onu başka yere çekmeye çalışanlar bunu anlasınlar. Anladığınızı da düşünüyorum. Anladığınızı da hissetmek istiyorum. Milletin seçtiğini ancak millet değiştirir!  Buradan haykırıyorum, İstanbul için adalet, Türkiye için adalet diyorum.

* 150 günde 150 proje kapsamında bu kadim şehrin her bölgesinde eşit bir biçimde hizmeti koşarak yaparak her gittiğimiz yerde hangi partiden olursa olsun belediye başkanını kucaklayıp davet ederek tam 161 noktada 190 projeyi tamamladık ya da temel attık.  Bu kapsamda 27 altyapı projesine tam 9.1 milyar lira, 11 ulaşım projesine 14.9 milyar lira, 9 kültürel miras projesine 120 milyon lira, 44 çevre ve kentleşme projesine 2.9 milyar lira, 13 kültür ve sanat projesine 300 milyon lira, 13 spor ve sağlık projesine 250 milyon lira… Halkımızın vergileriyle bize ulaşan o kutsal emanete, bütçemize gözümüzün nuru gibi bakarak şehrimize tam 31 milyar liralık açılışlar yapmanın gururunu yaşıyorum. İstanbul yatırımlarla güçleniyor mottosuyla çıktığımız bu yolda sosyal destek ve yardımları da görülmemiş ölçüde artırdık.

* Yeşil alan yatırımlarına hiç olmadığı kadar hız verdik. Onlarca kreş açtık, hiç yoktu. Binlerce gencimizin faydalanacağı yurtları açtık, açmaya devam ediyoruz. Yerebatan Sarnıcı’nı da tarihi camii ve türbelerimizi de restore ettik, etmeye devam ediyoruz.  Su baskınlarını önleyen altyapı yatırımlarını da, çiftçilerimize de destek sunmaya devam ettik.

Editör: Menekşe Topaloğlu