Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bankalar emekli maaşının tamamına haciz koyabilir mi?

Milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiriyor. Nakit sıkıntısı çeken emekli vatandaşlar bankalardan kredi kullanıyor. Fakat birçok kişi banka evraklarını imzalarken tam olarak okumadığı için neyi imzaladığını bilmiyor. Bu durum da mağduriyetlere neden olabiliyor. Kredilerin geri ödenmesinde yaşanan aksaklıklarda emeklilerin maaşlarının tamamına haciz konulabiliyor.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bankalar emekli maaşının tamamına haciz koyabilir mi?

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı  Aziz Koçal, emeklilerin, kredi kullanırken, taksitleri ödeyememeleri halinde  maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek,  maaşlarının tümüne haciz konulmaması için muvafakat evrakını imzalamamaları  gerektiğini bildirdi.

Koçal, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında  bazı vatandaşların ekonomik olarak sıkıntı yaşayabildiğini, bu süreci atlatmak  için kredi talebinde bulunabildiğini anlattı.

Bankalardan kredi almayı tavsiye etmediklerini aktaran Koçal,  özellikle emeklilerin, kredi başvurusu  onaylanıp sözleşme aşamasında bankaların  kendilerine sunduğu evrakları incelemeleri, maaşla ilgili bankaya muvafakat  vermemeleri gerektiğini vurguladı.

Koçal, bankaların, kredi verdikleri esnada emeklilere imzalattığı  evraklar arasında maaşlarla ilgili muvafakat yazısının bulunduğunu belirterek, şu  uyarılarda bulundu:

"Bilindiği üzere emekli maaşları SGK alacakları ve nafaka ödemesi  dışında emeklinin muvafakatı olmadan haczedilemez. Emekli vatandaşlarımız  farkında olmadan kredi taksitlerini ödeyemezse emekli maaşının alınması konusunda  bankaya muvafakat veren yetkiyi imzalayabiliyor. Bankaların, tüketiciye gerekli  açıklama yapmadan muvafakat imzalattıklarına dair yoğun şikayet alıyoruz. Bu  konuda mağduriyet yaşayan emekli tüketicilerimiz bulunmaktadır."

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.