DİSK-AR, göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısının Kasım 2021'de 8 milyon 45 bin kişi olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu veri, TÜİK açıklamasına göre ise 3 milyon 777 bin kişi oldu. DİSK-AR ayrıca, TÜİK ve İŞKUR verileri arasındaki tutarsızlığa dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2021 Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçlarını yayımlandı. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 11,2, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 22,1 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK'e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 2021 Kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu Araştırma Merkezinin (DİSK-AR) İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’na göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Kasım 2021'de 8 milyon 45 bin kişi olarak gerçekleşti.

"TÜİK’E GÖRE AZALDI, İŞKUR’A GÖRE ARTTI"
İleri Haber'in aktardığına göre, DİSK-AR raporunda, İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısının Kasım 2020 ve Kasım 2021 arası bir yıllık dönemde 3 milyon 4 binden 3 milyon 182 bine yükselerek 178 bin kişi arttığı hatırlatılarak, TÜİK'e göre son bir yılda 284 bin azalan dar tanımlı işsiz sayısının İŞKUR'a göre arttığı belirtildi.

"CİDDİ METODOLOJİK SORUNLAR VAR"
Raporun değerlendirme kısmında “Ancak TÜİK yıllık işsizlik verilerinde bu eğilim yer almıyor. TÜİK'in yıllık işsizlik verilerinin salgın dönemindeki işten çıkarma yasağı nedeniyle karşılaştırılabilir olmadığını ve yıllık karşılaştırmada ciddi metodolojik sorunlar olduğunu düşünüyoruz” denildi.