Türk Lirası karşısında yükselişini sürdüren Dolar kuru 18,29 TL ile Cumhuriyet tarihini gördükten sonra haftayı 18,26 TL'den, Euro ise 18.29 TL'den tamamlamıştı.
Dövizdeki durum, ulusal ve uluslararası ekonomi hakkında, ekonomist Selçuk Geçer’den bir değerlendirme geldi.

4-5 gün sonra yaşanacak gelişmelere karşı uyaran Selçuk Geçer, 'FED toplanacak ve faiz kararını açıklayacak. Bir önceki toplantıda bitti bu iş denildi, faiz artırımları artık yavaşlar yorumları yapıldı. Ben ise bunun tam tersini söylemiştim. ABD’de enflasyon yapışkan hale geldi. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark kapandı ama bu mevsimsel etkiden kaynaklanıyor' dedi.

Selçuk Geçer, ayrıca şunları söyledi:Dünyanın her yerinde ülkeler beklentilerin üzerinde faiz artırımı yapıyorlar. Ancak biz faiz indirip seçim ekonomisine geçiyoruz. Faiz indirip enflasyonu düşüremezsiniz. Enflasyonu düşüremezseniz dolar kurunu kontrol edemezsiniz. ekim, kasım, aralık aylarına dikkat edin. Türkiye ekonomisi büyük bir bataklığa sürükleniyor. Fakirler daha da fakirleşiyor. 3-5 zengin daha da zenginleşiyor. Orta sınıf kalmadı.

Doların yıl sonu kaç lira olacağını Selçuk Geçer açıkladı. Cehenneme hoş geldiniz diyerek duyurdu

“Türkiye’de ekonomi yönetiminin uygulamalarına baktığımızda günün idare edildiğini görebiliyoruz. Bir KKM çıkardılar bugüne kadar bütçeye 75 milyar lira yük bindirdiler. Yanlış politikalar uygulanmamış olsaydı KKM’ye ihtiyacınız olmazdı ve 150 milyar lira da devletin kasasında dururdu. Sonra dolar kuru neden yükselecek diyorlar.

Neden yükselmesin? Kısa vadeli borçların ödenme zamanı geliyor. Dolara olan talep artacak. Turizm gelirleri ile idare ettin bugüne kadar. Bundan sonra ne yapacaksın? Dolar kuru sert hareket edeceğini herkes görecek.”

Selçuk Geçer son olarak, dolar/ TL kurunun resmi olarak bir anlamı olmadığını ifade ederek dolar kuru için çok konuşulacak bir tahminde bulundu.

'Çarşıya pazara çıkınca bunu görüyorsunuz. Fiyatlamada dolar kuru en iyimser ihtimalle 10 TL yukarından hesaplanıyor. Bu oluşan fiyat farkı tabela fiyatını yanına çekmeyecek mi? Biraz gardınız düşsün dolar kuru kırılır' diyen Geçer 2022 yıl sonu için dolar kuru beklentisini de açıkladı.

'Bu kaçınılmaz son olacaktır. Bekleyip göreceğiz' diyen Selçuk Geçer 2022 yıl sonu dolar kuru tahminini 'Yıl sonunda da dolar kurunu 28 TL’de görürsünüz' diyerek açıkladı.
 

Editör: Menekşe Topaloğlu