Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar gören evi için yıkım kararı verilen Ahmet Üçkazan, 2 bin lira 65 yaş maaşı aldığını bununla kiraya da çıkamayacağını belirterek zor durumda olduğunu söyledi. Üçkazan, TOKİ’den de ev alma şansının olmadığını ifade ederek, “Devlet bana 2 bin lira para verirse, 6 bin 500 lirada TOKİ’ye aidat isterse ben üstünün 4 bin 500 lirasını nereden alayım? Ben ekmek yemeyim mi" dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 2 bin lira 65 yaş maaşı alan Ahmet Üçkazan, depremde ağır hasar gören evi için yıkım kararı verildiğini ancak maddi durumu uygun olmadığı için ne kiraya çıkabildiğini ne de yeni bir ev alacak gücü olmadığını ifade etti. Kendilerine konteyner verildiğini de belirten Üçkazan, ancak eşyalarının konteynere sığmasının da mümkün olmadığını dile getirdi. Çaresiz olduğunu söyleyen Üçkazan, şöyle konuştu:

"BENİM BUNU ÖDEME ŞANSIM YOK"

Ahmet Üçkazan şöyle konuştu:

"Biz Kahramanmaraş depreminden bu yana olan sallantıların daha öncesinden de olan çatlakların büyüyerekten deprem hasarlı gösterip ağır hasar verdiler. Bunun tamiratına geri dönüşümüz olmuyor. Şimdi ise yıkımına karar alındı ve evi bozduk. Benim bunu ödeme şansım hiç yok. Devlet bana 2 bin lira 65’lik parası veriyor. Ben bu yükün altından ne şartlarda kalkmayı planlayabilirim? Ne yapabilirim? Malzememin hepsi bir yerde, bana konteyner kent diyorlar, ben sadece yatmakla ben bu eşyamı nerede koruyayım? Kira ödeme şansım yok, kiralık ev de bulamıyorum. Zaten herkes iki oda bir yer arıyor.

1-1126

"BEN EKMEK YEMEYEYİM Mİ?"

7 bin lira... Ben nereden alayım bu 7 bin lirayı? 2 bin liranın üzerine 5 bin lirayı nerden koyacağım ben? 2 bin lirayla ne alırsın? Sizler olsanız ne alırsınız? Hangi şartlarda bana bu yeni evi teklif edecekler? Afet bölgesinin insanlarına benim öğrendiğime göre 500 bin lira hibe denildi onu da ev yatırımı olaraktan tanıtıldı. 500 bin lirayla zaten bu ev yapılmaz. İki dizimden de ameliyatlıyım, ikisinde de platin var, iş yapma gücüm yok. Devlet bana 2 bin lira para verirse 5-6 bin lira da TOKİ’ye aidat isterse ben üstünün 4 bin 500 lirasını nereden alayım? Ben ekmek yemeyim mi?"

Eşi Songül Üçkazan ise, "Ben ne yapacağımı hiç bilmiyorum ki. Nereye koyacağımı da bilmiyorum. Eşyalarım, kaplığım şu tarafta, dolabımı bir yere koyduk. Birazını bir yere koyduk yatağı da çadırın altına koyduk" dedi.

(Kaynak: ANKA)