En son paylaşılan verilere göre son 48 saatte 35 deprem meydana geldi. Özellikle de Pazarcık İlçesi'nde deprem oldu. Yaşanan orta şiddette olsa da konumları itibariyle akla hemen beklenen büyük Kahramanmaraş depremini getirdi. Peki büyük Kahramanmaraş depremi için süre kısaldı mı?

Türkiye, karmaşık jeolojik yapısı ve jeodinamik konumu nedeniyle birçok aktif faya sahiptir. Hatta dünyanın en önemli deprem kuşaklarından biri olan "Alp-Himalaya Sismik Kuşağı"nda yer almaktadır.

Bu da ülkemizi deprem açısından yüksek riskli bir ülke yapıyor. Bu arada son 10 yıla baktığımızda ülkemizde ve çevresinde çözülen deprem sayısı 279 bin 357'dir.

AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre son 48 saat içerisinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 35 deprem yaşandı. Bu deprem şiddetini gün hün artırırken en şiddetlisi bugün 3,8 büyüklüğünde oldu.

2022 Temmuz ayının ortalarında depremler şimdiden de kendini göstermeye başladı. Pazarcık'ta meydana gelen depremler Çiğdemtepe, İğdeli, Denizli, Yarbaşı, Salmanıpak, Akçakoyunlu, Kadıncık, Doğanlı, Narlı bölgelerinde yoğunlaşması dikkatlerden kaçmadı.

Bu sarsıntılarla birlikte can ve mal kaybı yaşanmasa da sarsıntı insanları oldukça tedirgin etti ve akıllara 'Büyük Kahramanmaraş Depremi için bir işaret mi?' sorusunu getirdi.

Peki Kahramanmaraş Pazarcık'ta yaşanan bu depremler uyarıcı nitelikte mi? Büyük Kahramanmaraş depreminin önümüzdeki yıllarda olma olasılığı yüzde kaç?

Bilim Akademi Üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş'ta meydana gelen son depremleri hem de bu depremlerle ilgili dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

Naci Görür meydana gelen son depremler için  “Maraş-Pazarcık çevresi küçük depremlerle sarsılıyor. 10-15 saatte 1,1-3,6’lık 25 deprem oldu. Bu depremler DAF üzerinde değil. Doğu Hatay Fayı üzerinde. Bu fay Ölü Deniz Fayının devamı.” dedi ve son zamanlarda Kahramanmaraş'ta yaşanan depremleri şu şekilde detaylandırdı:

"Burada en son deprem 1822 yılında ve 7,5. Depremler Afrika Levhasının hareketiyle ilgili."

2 YIL ÖNCEDE JEOFİZİK MÜHENDİSİ UYARI YAPMIŞTI

Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu: 4 kişi tutuklandı Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu: 4 kişi tutuklandı

Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Afrika levhasının her sene 5-6 santimetre Anadolu'nun altına doğru daldığını belirterek, "Bu da bir süre sonra enerjisini boşaltmasını sağlayacaktır. Yakın zamanda büyük bir deprem olmasını bekliyoruz. Bu yarın da 5 yıl içinde de olabilir ama çok uzun bir zaman geçeceğini sanmıyorum" demişti.

YETKİLİLER SESSİZ

Bu depremler büyük korku ve paniğe neden olurken, Kahramanmaraş'ın deprem karnesi gözler önüne serildi.

Türkiye'nin önde gelen deprem uzmanlarının neredeyse tamamı Kahramanmaraş'ta çok büyük bir depremin beklendiğini söylese de, yetkililer Kahramanmaraş'ta alınan önlemler ve sismik hareketlilik hakkında bir açıklama yapmaması da tepkileri beraberinde getiriyor.