Kahramanmaraş'ta yaşanan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki büyük depremin ardından Türkiye yaralarını sarmaya çalışıyor. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen yabancı arama kurtarma ekipleri de deprem bölgesinde sahadaki çalışmalara yardımcı oluyor. Kahramanmaraş depremi uluslararası camiada da gündem olurken bazı bilimsel topluluklar uydu görüntüleriyle depremin boyutunu gözler önüne seriyor.

İngiltere'nin Deprem, Volkan ve Tektonik Gözlem ve Modelleme Merkezinden (COMET) bilim insanları Avrupa Uzay Ajansı'nın uydusu Sentinel-1 tarafından gelen görüntüleri değerlendirdi. Uydu görüntülerindeki 300 kilometrelik fay kırığı görenleri şoke etti.

300 KİLOMETRELİK FAY KIRIĞI
Hindistan merkezli NDTV'de yayımlanan uydu görüntüsü, 300 kilometrelik çatlağı açıkça gösteriyor.Haberde 'İki kırılmadan daha uzun olanı, Akdeniz'in kuzeydoğu ucundan 300 kilometre kuzeydoğuya uzanıyor' şeklinde bir bilgi paylaşıldı.

COMET'in sosyal medyadaki açıklamasına göre, 125 kilometre uzunluğundaki ikinci çatlak ilk depremden 9 saat sonra açıldı. İki yarığın çarpıcı uzunlukları ise depremlerin saldığı büyük miktardaki enerjinin kanıtı olarak gösteriliyor. Öte yandan, Twitter’daki paylaşımda, 'iki kopmanın birbiriyle ilişkili görünmediği' ifadeleri kullanıldı.