Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararname ve tebliğe göre, Kahramanmaraş depremi sonrası hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için yeni tedbirler hayata geçirildi.

BANKALARIN BAĞIŞ VE YARDIM SINIRLAMASINA MUAFİYET

Acil destek yardımı, kira, taşınma, sosyal güvenlik desteği başta olmak üzere 31 Temmuz'dan önce kamu kurumları tarafından yapılan ödemelerde "borçsuz" belgesi aranmayacak.

Bankalara yapılacak bağış ve yardımlara getirilen kısıtlamalardan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile muafiyet getirildi. Sabah'ta yer alan habere göre, olağanüstü hal süresince kapsamlı bir düzenlemeye tabi banka ve kurumlar tarafından AFAD'a yapılacak bağış ve yardımlar mevcut kısıtlamalar dahilinde olmayacak. Mevcut uygulama, bir bankanın bir mali yıl içinde bağışlayabileceği tutarın banka sermayesinin ‰ 4'ünü aşamamasıdır. Kararname bu kısıtlamayı kaldırdı.

BORCU YOKTUR BELGESİ ARANMAYACAK

31 Temmuz'a kadar kamu kurumlarınca deprem nedeniyle yapılan ödemelerde vadesi geçmiş borcun olmadığına dair belge arama zorunluluğu aranmayacak. Resmi işlemlerin vergi mükellefi olan vatandaşların şu anda bu belgeyi vermeleri gerekmektedir. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan genelgeye göre sosyal güvenlik desteği, kira, taşınma desteği gibi ödemeler için "borcu yoktur" belgesi aranmayacak.

HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE YEM DESTEĞİ

6 Şubat - 31 Aralık tarihleri ​​arasında deprem bölgesindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine bir defaya mahsus yem desteği sağlanacak. Sığır için hayvan (sığır, manda) başına 500 lira, buzağı için hayvan (koyun, keçi) başına 50 lira bakım ücreti ödenecek. Bu destek, sisteme kayıtlı hayvan sayısını aşmamak ve üst sınırı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmek kaydıyla, Hayvancılık Bilgi Sistemi içerisinde TÜRKVET veri tabanına kayıtlı yetiştiricilere sağlanacaktır. Karar 6 Şubat'ta yürürlüğe girdi.

Depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde kayıtlı çiftçiler için 2022 üretim yılı mazot ve gübre destekleme ödemeleri nakit olarak gerçekleştirilecek. Mevcut düzenlemeye göre, mazot ve gübre desteği, çiftçilerin Ziraat Bankasında bulunan hesaplarına mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere tanımlanıyor ve çiftçilere nakdi ödeme yapılmıyor. Tebliğe eklenen hükümle depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da destekleme ödemeleri nakdi olarak yapılacak.

MİRASÇILARA AKTARILABİLECEK
Tarımsal desteklemelere ilişkin karara göre, depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçiler için 2022 üretim yılı mazot ve gübre destekleme ödemeleri nakdi olarak yapılacak. Müracaatını yaptıktan sonra vefat eden çiftçilerin Ziraat Bankasında bulunan hesaplarına mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere tanımlanan destekleme tutarları, bankaya başvurmaları halinde mirasçılarına nakit olarak ödenecek.

HAVZA BAZLI FARK ÖDEME
Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre fark ödemesi desteği için talep edilen belge ve işlemlerde de düzenlemeye gidildi. Havza bazlı fark ödeme desteği kapsamında da yapılan ödeme kütlü pamukta kilogram başına 110 kuruştan 160 kuruşa, yağlık ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa çıkarıldı. Yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteğinde belge teslim bitiş tarihi 31 Mart'tan 2 Mayıs'a uzatıldı. Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteğinde belge teslim bitiş tarihi 24 Şubat'tan 8 Mayıs'a, kesin icmallerin Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'ne gönderilme tarihi, mayıstan haziran ayına ertelendi.

2.8 MİLYAR ÖDENECEK
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, organik ve iyi tarım uygulamaları için son başvuru tarihinin 8 Mayıs, toprak analiz desteği için 31 Mart ve yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği için 2 Mayıs olarak düzenlendiğini bildirdi. Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremler dolayısıyla daha önce ayni olarak verilen 2.8 milyar liralık mazot ve gübre desteğini nakdiye çevirerek bu ay içinde ödeyeceklerini söyleyen Kirişci, 2023 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) başvurusunu yapan üreticilerin 28 Şubat'ta sona erecek ürün güncelleme sürelerinin de 3 aylık olağanüstü hal (OHAL) uygulaması göz önüne alınarak 8 Mayıs'a uzatıldığını söyledi. Kirişci, söz konusu illerdeki vatandaşlara yıl boyunca ödenecek 530 milyon liralık destek ödemelerinin şubat sonuna kadar yapılacağını belirterek, "11 il için 185 bin işletmeye, 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 lira ve 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 lira olmak üzere toplam 1.5 milyar lira yem desteği vereceğiz" dedi.

49.5 MİLYON TL HESAPLARDA
Tarım ve Orman Bakanlığı da, 49.4 milyon liralık tarımsal destekleme ödemelerinin çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını bildirdi. Destek tutarları, hayvan hastalıkları tazminatında 25.4 milyon lira, hayvan gen kaynaklarını korumada 11.9, kırsal kalkınma yatırımlarında 9.1 milyon lira ve sertifikalı tohum üretiminde 2.9 milyon lira olarak belirlendi.