Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün uygun fiyatlı konut projesini açıklamasının ardından konut fiyatlarında düşüş beklentileri fiyatlarda kendini göstermeye başladı. Konuyla ilgili daha önce açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Sosyal konut yapılırken emlak fiyatlarının düşmesini sağlamak önemli" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde 84 milyon vatandaşa sosyal konut müjdesini açıklamasının ardından konut piyasasında volatilite başladı.

250 BİN KONUT YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara 240 ay süreyle 250 bin konut ve 100 bin arsa tahsis edileceğini, 5 yıl içinde ise 500 bin sosyal konut, 250 bin konut ve 50 bin işyeri inşa edileceğini duyurdu.

Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu

Açıklamanın ardından konut fiyatları dalgalanmaya başladı. Ev sahipleri ve emlakçılar fiyatları düşürürken, uygun fiyatlı konut programı yürürlüğe girmeden evlerini satmak isteyen ev sahipleri fiyatların düşmeye başlamasına neden oldu.

'SATIŞ SÜRECİNE OLUMLU YANSIYACAK'

Öte yandan kentsel dönüşüm uzmanı Nihat Şen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çok kısa sürede yansımasını beklemek yanlış olur. Ancak olumlu bir yansıması olacağına inanıyorum bu süreçte" dedi.

Öte yandan uzmanlar, yarım milyon kişi evine taşındığında ciddi bir kira arzı olacağını tahmin ederek, kira fiyatlarına da etki edeceğini söylüyor.

EV SAHİPLERİ UZLAŞMAYA GİDİYOR 

Ayrıca Emlakçılar Derneği Başkanı Nizamettin Aşa yaptığı açıklamada, "Ev sahiplerini pişmanlık içinde görmeye başladık. Ev sahipleri bedelini ödemediklerini ummaya başladılar. Şimdi uzlaşma başladı. Çok önemli bir olay var, fiyatlar düşecek."  diyerek diğer kiracıları rahatlattı.