İsmailağa Cemaati'nde, tarikatlarda şeyhlik makamı için kullanılan 'post' tartışması devam ediyor. Mahmut Osmanoğlu'nun ölümünün ardından cemaatin başına geçen Hasan Kılıç ile Ahmet Mahmut Ünlü arasında gerilim sürüyor.

İsmailağa Cemaati dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Cübbeli Ahmet'in cemaat içinde bölünme çıkarttığı ve tarikat mahremini kamuoyuna yaydığı gerekçesiyle cemaatten ihraç edildiğini duyurdu.

Bir süredir İsmailağa cemaatiyle yaşadığı tartışmalarla gündem olan ve kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, İsmailağa cemaatinin kendisini cemaatten ihraç ettiğine yönelik açıklamasına cevap verdi.

Cübbeli, "Tarikat Hasan Efendi'nin tarikatı değildir ki beni ihraç etsin” dedi.

Mahmut Ustaosmanoğlu öldükten sonra İsmailağa cemaatinde 'posta oturma hakkının kendisinde olduğunu' belirten Cübbeli Ahmet, 5 gün önce bir video yayınlayıp cemaatin ileri gelenlerine çarşamba akşamına kadar süre vermişti.

Ancak süre henüz dolmadan İsmailağa cemaati, Cübbeli Ahmet ile tüm bağlarını kopardığını bildirdi.

Kamuoyunda yankı uyandıran açıklamaya Cübbeli Ahmet'ten cevap geldi.

Sosyal medya hesabından yaklaşık 4 saatlik bir video paylaşan Cübbeli, İsmailağa cemaatinin açıklamasında yer alan, "Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz Cübbeli Ahmet Hoca'yı reddetti" ifadesine karşı çıktı.

Cübbeli Ahmet, "Tarikat Hasan Efendi'nin tarikatı değildir ki beni ihraç etsin. Hasan Efendi nasıl Mahmud Efendi'nin müridiyse ben de Mahmud Efendi'nin müridiyim, mürit müridi nasıl ihraç edecek? Öte yandan videoda montaj söz konusu" ifadelerini kullandı.