Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Ulusal Nükleer Yönetim (CNNC) ve Atom Enerjisi İdaresi (CAEA) yetkilileri, bir basın toplantısında yeni mineralin keşfini duyurdular. 2020 yılında Ay'a fırlatılan Çang'ı-5 keşif aracının kaya ve toprak örneklerinde bulunan fosfat kulelerine "Çangızit-(Y)" adı verildi.

SAÇ TELİNİN YAKLAŞIK ONDA BİRİ ÇAPINDA

Çin Ulusal Nükleer Şirketi yetkilisi Wang Shucun, ajansın bir yan kuruluşu olan Pekin Uranyum Madencilik Jeolojisi Enstitüsü'ndeki bilim adamlarının, çapı yaklaşık 10 mikron olan tek bir kristal parçacığı izole etmek için X-ışını kırınımı kullandığını söyledi. onda birinin onda biri, 140.000'den fazla ay parçacığından Saç telleri yeni bir mineral olarak kabul edildi.

Vang ayrıca, ekibin gelecekte ay örneklerinde potansiyel olarak füzyon enerjisi için kullanılabilecek "helyum 3" yoğunluğunu da ölçtüğünü söyledi.

AY'DA KEŞFEDİLEN 6. YENİ MİNERAL OLDU

Ay'dan toplanan bazaltta tespit edilen feldspat (Y) mineralleri, Uluslararası Mineraloji Birliği Yeni Mineraller, Terminoloji ve Sınıflandırma Komitesi tarafından tespit edilmiş ve belgelenmiştir. Changgizite-(Y), Ay'da şimdiye kadar keşfedilen altıncı yeni mineraldir.

Çin'den önce, ay yüzeyinden kaya ve toprak örnekleri alarak yeni mineralleri ilk keşfedenler ABD ve Rusya oldu.

AY FESTİVALİ OLARAK KUTLANACAK

Keşif, yarın Çin'de kutlanacak olan Güz Ortası Festivali olarak da bilinen Sonbahar Ortası Festivali öncesinde duyuruldu.

Mineral, aynı Çin'in ay keşif programı gibi, Çin mitolojisindeki ay perisi "Chang" in adını almıştır.

Ay-da-yeni-mineral

AY KEŞİF PROGRAMINDA 2030'DA İNSANLI UZAY GÖREVİ BULUNUYOR

Çin, 2019'da "Çang'ı 4" robotik aracını Ay'ın karanlık yüzüne indirerek bunu başarabilen ilk ülke olmuştu. Ay'ın yüzeyinden örnek toplaması planlanan "Çang'ı 5" aracı ise 24 Kasım 2020'de uzaya fırlatılmış, topladığı 1,73 kilogram kaya ve toprak örnekleriyle 16 Aralık 2020'de Dünya'ya dönmüştü.

CNSA'nın Ay Keşif ve Uzay Programı Merkezi Direktörü Liu Cicong, bugüne dek 4 parti halinde yaklaşık 53 gramlık 152 numune öbeğini 33 araştırma kurumundan 98 başvurucuya dağıttıklarını bildirdi.

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne keşif aracı indirdiği Çang'ı 4 ile yüzeyden kaya ve toprak örnekleri toplayan Çang'ı 5 görevlerinin ardından 2023-2024 yıllarında yeni numune toplamayı amaçlayan Çang'ı 6 ve Ay'ın güney kutbunda keşif faaliyeti yürütmeyi amaçlayan Çang'ı 7 görevlerini planlıyor.

Öte yandan 2030'da Ay'a insanlı uzay görevi gerçekleştirmek de ülkenin hedefleri arasında.