Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman milletvekili Abdurrahman Tutdere, kuraklıktan zarar gören yetiştirici ve üreticilerin tazmin edilmesi için TBMM Başkanı'na kanun teklifi sundu.

Teklif, Kahramanmaraş dahil 41 ilde ve bu illerdeki tüm bölge ve köylerde kuraklığa maruz kalan üreticilerin uğradığı tüm kayıpları devletin üstlenmesini öngörüyor.

Mayıs ayında kuraklıktan etkilenen il sayısının 22 olarak belirlendiğini, Haziran ayında ise bu sayının 41'e çıktığını vurgulayan CHP'li vekil Tutdere, yağışların yetersiz kalması ve ekili alanlarda yaşanan kuraklığın ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Çiftçilerin devlet tarafından formüle edilen yasa ve yönetmelikler kapsamında olması gerektiğini söyledi.

KURAKLIKLA İLGİLİ KANUN TEKLİFİ VERDİ
Yaşanan kuraklık nedeniyle de çiftçilerin mağdur olduğunu ifade eden Tutdere, “Sulama Projeleri aradan geçen uzun yıllara rağmen tamamlanamadığı için baraj ve gölet sularından da istenilen ölçüde faydalanamayan ve halen sulu tarıma tam anlamıyla geçememiş olan illerimizde kuraklığın neden olduğu zararlar da korkunç boyutlara ulaşmıştır.” dedi.

Kahramanmaraşlı LGS birincisi başarının sırrını anlattı Kahramanmaraşlı LGS birincisi başarının sırrını anlattı

Alansal yağışlarda büyük düşüşler yaşanmasına bağlı olarak kuraklıktan etkilen il sayısının da arttığını dile getiren Tutdere, “Ziraat Odaları Birliği’nden alınan bilgilere göre; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Şırnak, Siirt, Mardin, Gaziantep, Kilis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Malatya, Tunceli, Van, Konya, Aksaray, Sivas, Kütahya, Burdur, Amasya, Denizli, Nevşehir, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Çankırı, Kayseri, Yozgat, Çorum, Niğde, Isparta, Kırşehir, Uşak, Karaman, Ankara, Eskişehir, Muğla, Muş, Aydın, Hakkari, Kahramanmaraş illerinin kuraklıktan ileri derecede etkilendiği tespit edilmiştir.

Pandemi şartları, yanlış tarım politikaları, girdi fiyatlarında yaşanan yüksek maliyet, yetersiz destekler çiftçimizi tarlasını ekemez hale getirmiştir. Çiftçimiz zor koşullar altında ayakta durmaya çalışırken bu yıl yaşanan kuraklıkla birlikte artık çiftçimizin dayanacak gücü kalmamıştır. Meclis Başkanlığı’na sunduğumuz kanun teklifiyle kuraklık sebebiyle zarar gören çiftçilerin uğradıkları tüm kayıpların devlet tarafından karşılanması amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.