CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç'un Elazığ'da 2020 yılında meydana gelen depremin ardından Meclis'te yaptığı konuşma gündem oldu. Elazığ depreminin Maraş'ta da hissedildiğini söyleyen Öztunç, kentin deprem açısından riskli bir konumda olduğunu belirterek önlem alınması çağrısı yapmış ve "Yarın bir gün deprem olduktan sonra ah vah demenin bir anlamı yoktur. Şimdiden gereği yapılsın" ifadelerini kullanmıştı.

ANKA'nın aktardığına göre Öztunç'un konuşması şöyleydi:

“Son Elâzığ depreminden beri birkaç gündür hangi televizyon kanalını açarsanız açın aynen şöyle söyleniyor. ‘Evet, Elazığ’da, Sivrice’de, Malatya’da bu deprem yaşandı. Burada bir kırılma oldu. Bundan sonra şu tarafa doğru gidebilir’ deniyor. Neresi? Kahramanmaraş, Türkoğlu. Bilim insanları açık açık Kahramanmaraş Türkoğlu’nu işaret ediyorlar.

Son deprem Türkoğlu’nda 1500’lü yıllarda olmuş. Yine bilim insanlarının verdiği bilgilere göre. O günden bugüne bir deprem olmamış. Bir birikme olduğu söyleniyor. Peki Türkoğlu’nda bir deprem olacağı belli. Ne zaman olacağını bilemeyiz, Allah bilir. Belki 6 ay sonra, belki 6 yıl sonra, belki 60 yıl sonra, belki de 100 yıl sonra. Bilemeyiz. Ama böyle bir ihtimal var. Tedbir alıyor muyuz? Yok. Elâzığ depremini Kahramanmaraş çok ciddi hissetti. Ne sirenler çaldı ne toplanma alanları gösterildi. Hiçbir şey yapılmadı.

Kahramanmaraş’ta Türkoğlu bölgesi çok risklidir. Buna yönelik tedbirlerin alınması gerekiyor. Yine hangi kanalı açarsanız açın söyledikleri şu; ‘deprem öldürmez bina öldürür.’ Evet doğru, deprem öldürmüyor, bina öldürüyor. Peki binaların öldürmemesi için tedbir alınıyor mu, hayır. Kimin alması gerekiyor tedbiri, yöneticilerin. Ben Kahramanmaraş bölgesinin, özellikle Türkoğlu bölgesinin dikkatle incelenmesi; buna yönelik tüm tedbirlerin alınması; binaların, apartmanların şimdiden incelenmesi, depreme dayanıklı mı, değil mi, dayanıksızsa ne yapmak gerekiyor, bunların şimdiden birebir çıkarılması gerektiğini düşünüyorum, söylüyorum. Bu bir uyarıdır. Yarın bir gün deprem olduktan sonra ah vah demenin bir anlamı yoktur. Şimdiden gereği yapılsın. İnsanlar öldükten sonra ağlasanız ne ağlamasanız ne.”