Kahramanmaraş’ta 6 Şubat asrın felaketinin ardından uzun bir süre geçmesine rağmen bir türlü orta hasarlı binalar ile ilgili net bir karara varılamamıştı. Bu durumdan mağdur olan Kahramanmaraş halkının sesi olabilmek adına Kahramanmaraş  CHP Milletvekili Ali Öztunç bir basın açıklaması gerçekleştirdi ve bu konunun takipçisi olacağını ve Meclis gündemine getireceğini de duyurdu. 

Öztunç basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı,
“Basın toplantımızın konusu orta hasarlı binalar. Depremin üzerinden aylar geçti, aylardır hala orta hasarlı binaların sorunu çözülmedi çözülemedi. Vatandaş mağdur, vatandaş perişan.

Kışa gireceğiz bu şehri yönetenler ayakta uyuyorlar, umurlarında değil. Kendilerinin evleri var, kalacak yerleri var, hiç bir şey olmazsa bağ evlerinde kalıyorlar. Ama millet perişanlık içerisinde zar zor kredi çekmiş zar sor köyde tarlasını satmış bir ev sahibi olmuş deprem vurmuş 'efendim burası orta hasarlı' neye göre orta hasarlı; ilk günde gelip el fenerini tuttular gece yarısı başka şehirdeki görevliler, mühendisler bir an önce bitirelim evimize gidelim dediler. Orta hasar raporu verdiler. Güçlendirme, ona izin yok, başka bir şey yapalım ona da izin yok. Belediye el atsın Belediye zaten orta da yok. Belediye Başkanı Milletvekillerine koli göndermek derdine olduğu için bu işler ile ilgili değil millet mağdur durumda. Bir platform kuruldu ben takip ediyorum onlar ile görüşüyorum bu perşembe günü Kahramanmaraş'ta bir çalışma yapılacak, bir açıklama yapacak bu platform.

Bu basın toplantısı bir ilk uyarıdır, bu işi çözmek için bir an önce harekete geçin. Depremden hemen sonra bağıra bağıra defalarca söyledim Malatya bu sorunu çözdü çünkü Malatya'da bir kez daha denetim yapıldı binalar elden geçirildi valinin isteği ile, yerel yönetimin isteği ile. Kahramanmaraş'ta bu yapılmadı hani bina sağlam hangisi değil, ilk tespit yapılmıştı çok mağdur vardı Malatya siyaseti bir aradaydı Malatya'da vali, emniyet, belediye bütün kamu bir araya geldi ve yeniden tespit yapıldı. Adıyaman'da da yapıldı Kahramanmaraş'ta yapılmadı. Çünkü tembel bir belediye başkanı, tembel milletvekilleri var AK Parti'yi kast ediyorum, Zuhal hanım ve İrfan bey üstüne alınmasın çünkü iktidar AK Parti'dir.

Giden geleni aratırmış, geçen dönemki AK Parti Milletvekillerine laf ediyorduk, eksik diyorduk bu dönemkiler maşallah hiç yoklar kürsüye bile çıkmıyorlar hiç yoklar oralı bile değiller umurlarında değil. Burayı tanımıyorlar Kahramanmaraş'la ilgileri yok sahipsiz Kahramanmaraş geçen dönemde öyleydi bu dönemde aynı. Orta hasarlı binaların sorunu bir an önce çözülmeli Mecliste gündeme getireceğim bu konuyu” dedi.