Özellikle Doğu Anadolu Fay Hattı'nın Kahramanmaraş bölümünde 500 yıldır birikmiş bir enerji olduğu konunun uzmanları tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

Son olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, 26 Temmuz Salı günü saat 09.11'de merkez üssü Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Tevekkeli Mahallesi'nde yerin 3.4 kilometre derinliğinde 4.6 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem kent merkezi ve ilçelerinde de hissedildi.

Kentte depremin en çok hissedildiği yerlerin başında fay hattı üzerine kurulan Necip Fazıl Şehir Hastanesi geldi.

Deprem anında tedavi için bekleyen hastalar büyük korku ve panik yaşadı. Hastalar ve sağlık çalışanları panikle hastaneyi boşaltarak bahçeye koştu.

Şehir Hastanesi'nin fay hattı üzerine kurulduğu ortaya çıkmıştı.

CHP'Lİ ÜNAL ATEŞ'TEN TEPKİ

Depremle ilgili yazılı açıklama yapan Ünal Ateş, fay hattı üzerine kurulan binalar için AK Parti iktidarının yetkililerine seslenerek yazılı açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Değerli basın mensupları çok kıymetli hemşehrilerim bugün ilimizde Sabah saatlerinde meydana gelen iki deprem sonrası yurttaşlarımız korku dolu anlar yaşadı. Deprem şehrimizin bir gerçeği ve bütün uzmanlar bu konuda en riskli bölge olarak Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş Türkoğlu fay hattını gösterirken AKP iktidarı en stratejik kurumları Tam da bu fay hattının üzerine yaptı.

Yapıldığı dönem bütün itirazlara rağmen Necip Fazıl hastanesi ve ek binaları ilk olarak bu fay hattına yapıldı. Ve yine maalesef afet durumlarında koordinasyon sağlayacak kurum olan AFAD'ın binası tam da fay hattının üzerine yapıldı. Bunlar yetmezmiş gibi ilave hastane binaları bu bölgeye yapılmaya devam ediyor. Bugün olan deprem tam bu bölgede oldu. o yüzden hastane en şiddetli şekilde depremi hissetti ve hastalar hemen hastaneden boşaltıldı. Yeni yapılan hastanede izolatör kullanıldığı söyleniyor. İzolatörün ne olduğunu bilmeyen siyasetçiler, nasıl kullanıldığını bilmeyen siyasetçiler, izolatörün nerede fayda sağlayacağını bilmeyen siyasetçiler, sırf tepkileri dindirebilmek için maalesef halka doğru söylemiyorlar.

Bugünkü depremde bizleri Allah sakladı. Umarım tekrarı olmaz ve memleketimiz sıkıntılı bir duruma girmez. Eğer girerse bütün bunların müsebbibi AKP iktidarının iş bilmez yetkilileridir."