CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş "Maalesef hiçbir teknik inceleme yapılmadan karot alınmadan, performans deneyleri yapılmadan binalara sadece dışarıdan gözlemsel olarak hafif orta ya da ağır hasar teşhisi konulmaktadır." dedi.

Ateş'in açıklamaları şu şekilde:

"Değerli basın mensupları deprem felaketinden sonra şehrimizde binalara verilen raporlarla ilgili şikayetler her gün artmaktadır. Maalesef hiçbir teknik inceleme yapılmadan karot alınmadan, performans deneyleri yapılmadan binalara sadece dışarıdan gözlemsel olarak hafif orta ya da ağır hasar teşhisi konulmaktadır.

Gerçek anlamda hafif hasarlı olan binalara ağır hasar, ağır hasarlı olan binalara ise hafif ya da orta hasar raporu verildiği ile ilgili önümüzde onlarca örnek vardır. Vatandaş kendi binasının teknik anlamda doğru düzgün incelenip gerçek neyse o şekilde bir rapor verilmesini beklemektedir. Oysa her yerde olduğu gibi yine gizli bir el devreye girip bazı raporların değiştirildiği ile ilgili çok ciddi ihbarlar bize ulaşmıştır.

Çevre ve şehircilik bakanlığından bazı vatandaşlara pazartesi gününden itibaren orta hasarlı binaların elektrik ve suyunun kesileceği yönünde bilgiler verildiği vatandaşların bundan sonra tedirginliğinin daha da arttığı ve vatandaşın "Peki o zaman biz ne yapacağız" diyerek çaresizliğini ifade ettiğini görmekteyiz.

Kahramanmaraş'ta on binlerce insanın sokağa mahkum edileceği bu karar sonrası vatandaşın mağduriyeti nasıl giderilecektir?

Gerçek anlamda teknik bir inceleme yapılmadan vatandaşın bu şekilde mağdur edilmesi doğru değildir yetkililerden gerçek teknik incelemeler sonucunda doğru raporların verilmesi ve vatandaşın mağdur edilmemesini istiyoruz."

Editör: Mine Kirik