Ceza İnfaz Kurumlarında alınan son karara göre, 1 Aralık Çarşamba gününden itibaren açık görüşler tekrar başlayacak.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun 24 Kasım'da aldığı yeni kararlar doğrultusunda Kovid 19 tedbirlerini yeniden değerlendirdi.

Yapılan detaylı değerlendirmeler sonucunda,  1 Aralık itibariyle cezaevlerinde açık görüşlerin tekrar başlaması kararı alındı.

MAHKUMLAR SADECE 3 ZİYARETÇİ İLE GÖRÜŞEBİLECEK

Yapılan detaylı değerlendirmeler sonucunda mahkumların 1 tanesi çocuk olmak üzere en fazla 3 kişi ile görüşebileceği üzerine anlaşıldı.  Konu hakkında yapılan açıklamaların devamında ise şu sözlere yer verildi:

Ceza ve İnfaz Kurumlarında gerekli bilgilendirmeler yapılacak ve önlemler alınacak.

Girişlerde ve salonlarda kalabalık oluşumunu önlemek için randevu sistemi planlanacak.

Açık görüş alanında aynı zamanda bulunacak ceza infaz memurları, hükümlü/tutuklu ve ziyaretçi sayıları 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde belirlenecek.

Açık görüşe gelen 12 yaş ve üzeri ziyaretçilerin görüşebilmesi için önerilen aşılama şemasını tamamlamış olması, son 180 gün içerisinde hastalığı geçirmiş olması veya son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucuna sahip olması istenecek.

6-12 yaş arası çocuklardan son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucu istenecek.

Kovid 19 belirtisi ve temas sorgulaması yapılacak, ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtisi ve temas öyküsü olanlara ziyaret izni verilmeyecek.

Ziyaret salonunda yiyecek ve içecek tüketimi yapılmayacak.

Hükümlü ve tutuklulardan Sağlık Bakanlığı Kovid 19 Temaslı Takibi ve Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi'nde belirtilen önerilen aşı şemasını tamamlayan kişiler ile son 180 gün içerisinde hastalığı geçiren kişilerin açık görüşmesine izin verilecek.

İzolasyon ve karantina sürecinde olan hükümlü ve tutukluların bu süre boyunca açık görüş yapmalarına izin verilmeyecek.

Koğuşlar arası bulaşmayı önlemek için ziyaret saatleri her bir koğuşta kalan hükümlü ve tutuklular için ayrı ayrı belirlenmesi sağlanacak.

CEZAEVİ PERSONELLERİ KORUYUCU GİYSİLER KULLANACAK

Yapılan açıklamaların devamında  üst araması yapan personellerin kovid-19 tedbirleri ile uyumlu kıyafetler giyeceği vurgulandı.  Görüş alanlarının temizliği, dezenfeksiyonu ve havalandırılması konularının ise üstünde durulması planlanıyor.