TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) yapmış olduğu açıklamayla mısır alım fiyatı ton başına 5 bin 700 liradan 6 bin liraya çıkarıldı.

Dulkadiroğlu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya yapılan bu düzenlemenin üreticilere yeterli gelmeyeceğini belirterek, "Gübrenin tonunun 18.000 Liraları bulduğu, mazotun 40 Liraları bulduğu; ilaç gibi, işçilik gibi, tohum gibi birçok girdi maaliyetlerinin yüzde 300 zamlandığı bu günlerde açıklanan 6000 lira fiyat çiftçimizi son derece sıkıntılı bir süreç ve beklentilerin çok altında olmasına neden oldu." dedi.

Çetinkaya'nın açıklamalarının satır başları şu şekilde:

"Kahramanmaraş ve tüm ülke genelinde açıklanan 2023 yılı TMO'nun açıklamış olduğu mısır alım fiyatıyla alakalı çiftçilerimizin ne yazık ki beklentilerinin çok çok altında olan bir fiyat açıklandı. Açıklanan bu fiyat çiftçilerimizi hayal kırıklığı yaşaması ve beklentilerin üretim maliyetinin çok altında kalmasına neden oldu. TMO'nun açıklamış olduğu ton başına 6000 Lira mısır alım fiyatı, geçtiğimiz yıl 5700'ydı.

Üreticimiz tarafından baktığımızda girdi maaliyetlerinin, gübrenin tonunun 18.000 Liraları bulduğu, mazotun 40 Liraları bulduğu; ilaç gibi, işçilik gibi, tohum gibi birçok girdi maaliyetlerinin yüzde 300 zamlandığı bu günlerde açıklanan 6000 lira fiyat çiftçimizi son derece sıkıntılı bir süreç ve beklentilerin çok altında olmasına neden oldu.

Eli nasırlı üreticimizin ekonomik şartları, girdi maaliyetleri göz önünde bulundurularak yeni açıklanan bu mısır fiyatının acilen revize edilerek yeni bir fiyatın açıklanması gerekmektedir."