Ramazan Bayramı'na sayılı gün kala emekli bayram ikramiyesi ödeme takvimi netleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ''Emekli vatandaşlarımızın bayram ikramiyesi ödemeleri Ramazan Bayramı öncesinde 2 Nisan ile 5 Nisan tarihleri arasında banka hesaplarına yatırılacaktır. Kıymetli emeklilerimiz ve aileleri için hayırlı, bereketli olmasını diliyorum.'' ifadelerini kullandı.

BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEME TAKVİMİ
Bayram ikramiyeleri 4A kapsamında emekli olan vatandaşların maaş ödeme günü 17 -18 olanlara 2 Nisan Salı günü, 19-20-21-22 olanlara 3 Nisan Çarşamba günü, 23-24-25-26 olanlara 4 Nisan Perşembe günü ödenecek. 

4B (Bağ-kur) kapsamında aylık alan emeklilerin tamamı 5 Nisan Cuma günü bayram ikramiyelerini alacak. 

4C (Emekli Sandığı) kapsamında her ayın 1'i ile 5'i arasında aylık alan emekliler ise 2-5 Nisan tarihleri arasında bayram ikramiyesini alacak. Maaş günü 1-2 olanlara 2 Nisan, 3-4-5 olanlara aylıkları ile birlikte 3-5 Nisan tarihleri arasında bayram ikramiyeleri ödenecek. 

2024 bayram ikramiyesi ödeme tavkimi

2024 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?
TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren 8. Yargı Paketi'nde yer alan emekli bayram ikramiyesi tutarı artırıldı.

Buna göre, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda geçtiğimiz yıl 2 bin lira olarak ödenen bayram ikramiyesi tutarı, 3 bin liraya yükseltildi.

 KİMLER 3 BİN LİRA İKRAMİYE ALACAK?
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alacak.