Son dakika gelen bilgilere göre çalışan annelere verilen bakıcı desteği devlet tarafından zamlandı. Gelecek yıl hükümet ve Avrupa Birliği'nin ortak finanse ettiği destek programında anneler ayda 375 euro bakıcı desteği alacak.

BAKICI DESTEĞİ İLE KADIN İSTİHDAMI DESTEKLENİYOR

Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer edinmesini amaçlayan projede, şartlar daha da iyileştirilecek. "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" kapsamında, eğitimli çocuk bakıcısı istihdam eden anneler sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş sertifikası olan bakıcıları tutabiliyor.

BAKICI DESTEĞİNE REKOR SEVİYEDE ARTIŞ GELDİ

Daha önceleri 325 euro olan bakıcı desteğinin artırılarak 375 avroya çıkması küçük çocuğu olan anneleri rahatlatacak. Tuttukları bakıcılar sayesinde işten ayrılmak zorunda olmayan anneler rahat bir şekilde çalışma hayatlarını sürdürürken, ceplerinden ise para çıkmayacak. Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, hedeflerinin daha fazla kadın istihdamı sağlamak olduğunu belirterek konu ile ilgili şu sözleri söyledi; "Çocuk bakımı alanında eğitimli olduğunu diploma veya sertifikayla belgeleyen bakıcı istihdam edenlere teşvik veriliyor. Salgın nedeniyle projeye ara verilmedi, proje şartlarının salgına adapte edilmesi için revizyon yapıldı. Çalışan annenin daha önce ücretsiz izin nedeniyle evde olması hibe ödemelerinde geçersiz bir nedenken, salgın nedeniyle ücretsiz izin almak durumunda kalan veya kısa çalışma ödeneğinden faydalandığını belgeleyenlere hibe desteğine devam ediliyor"

BAKICI DESTEĞİ PROJESİ DEVAM EDİYOR MU?

Yapılan son açıklamalara göre, pandeminin başında ara verilen bakıcı desteği projesi birkaç ay önce tekrar hayata geçmişti. Bakıcı desteği projesinin tekrar verilmesi ile birlikte anneler rahat bir nefes almıştı.

BAKICI DESTEĞİ NEDİR?

Bakıcı desteği hükümet ile Avrupa Birliği tarafından yürütülen ortak bir projedir. Projenin amacı doğum yapan kadınların iş hayatından kopmamalarını hedefler. Bu hedef doğrutusunda doğum yapan annelere bakıcı tutmaları için maddi destek verir. 

BAKICI DESTEĞİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

-Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmelisiniz.

-Çocuğunuzla aynı evde bulunmalısınız. -Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız gerek.

-En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında sigortalı ve tam zamanlı çalışıyor olmalısınız.

-Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp, çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmalısınız.

-SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamalısınız. -Bakıcınızın ücretini en az asgari ücret düzeyinden ödemeniz gerekiyor.