İYİ Parti Teşkilat Başkanlığı 8. Bölge Koordinatörü Av. Ahmet Çabukel, geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda  terör örgütü PKK/KCK'nın elebaşıyla ilgili konuşma yapan DEM (HDP) Milletvekili olan Nevruz Uysal Aslan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan yapan eski İl Başkanı Çabukel, DEM (HDP) Milletvekili Nevruz Uysal Aslan'ın konuşmasında vatandaşları kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini ifade ederek; “Bunların sadece vekilliğinin düşmesi değil, bu tip zihniyette kim olursa olsun vatandaşlığının da düşürülmesini talep ediyorum” dedi.

Av. Ahmet Çabukel'in açıklaması şu şekilde;

"Malumunuz olduğu üzere; 14 Mayıs 2023 Tarihinde yapılan Genel Seçim ile Şırnak Milletvekili olarak seçilen ve halen DEM (HDP) milletvekili olan Nevruz Uysal Aslan tarafından talihsizlik olarak nitelendirilemeyecek şekilde TBMM kürsüsünden ve sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşım ve konuşma ile milletvekilliği yemin metnine alenen aykırı düşecek şekilde hareket etmiş ve suç işlemiştir.

MİLLETVEKİLİ YEMİN METNİ; 'Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.'  diyerek yemin etmiştir.

Oysa konuşmasında defalarca kez PKK Terör Örgütü lideri Abdullah Öcalana’a sayın demiş, defalarca kez Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen ceza neticesinde çekmekte olduğu infaza tecrit demiş ve binlerce insanımızın, çocuğumuzun, kadınlarımızın, gençlerimizin, öğretmenlerimizin, doktorlarımızın, polislerimizin, askerlerimizin, koruyucularımızın katiline özgürlük istemiştir. Sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşım ile hem dünyada hem de ülkemizde terör örgütü olarak kabul edilen PKK’yı övmüş ve pkk liderinin söylemlerini kendi partilerinin DEM partisinin doktirini olduğunu savunmuştur. Bu durum hiçbir vatan evladı tarafından kabul edilemez bir durumdur. Ben de Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bir vatandaşı olarak İYİ Parti Teşkilat Başkanlığı 8’inci Bölge Teşkilat Koordinatörü olarak Genel Başkanımız Sn. Meral Akşener ve Teşkilat Başkanımız Sn. Buğra Kavuncu’nun bilgisi dahilinde Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığında bugün itibariyle suç duyurusunda bulundum.

İşlemiş olduğu suçlar; Türkiye Cumhuriyetinin Bütünlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın hüküm ve esaslarına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Terör ile ilgili olan hükümlerine, buna bağlı olarak Türk Ceza Kanunu’nun ALENEN TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ÖVME SUÇU, ALENEN TERÖR PROPAGANDASI YAPMA SUÇU, ALENEN TERÖRİST BAŞINI ÖVME VE PROPAGANDASI YAPMA  SUÇU, ÜLKEMİZİN MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ BOZMA SUÇU, HALKI ALENEN KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK SUÇU, TBMM MİLLETVEKİLLİĞİ YEMİNİNİ BOZARAK GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇLARINI İŞLEMİŞTİR." şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU? 

DEM Partili vekilden TBMM kürsünde skandal Öcalan çağrısı!

DEM Parti Şırnak Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, TBMM'de bütçe görüşmelerinde kürsüde yaptığı 10 dakikalık bütçe kanun teklifi konuşmasının 6 dakikasında PKK terör örgütü elebaşını öven Nevroz Uysal Aslan, "Sayın Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması için herkes sorumluluk almalıdır" ifadelerinde bulunmuştu.

sucduyuru (1)

sucduyuru (2)