Çabukel, “İnsanların normalleşmesi için devletin maddi destek sağlaması gerekiyor. Çadır, en ilkel barınma araçlarından biridir. O yüzden vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde güvenli barınma ortamları, esnaflarımıza faaliyetlerini sürdürmeleri için işyerleri sağlanmalı. Ve öğrencisinden ev hanımına, esnafından sanayicisine kadar tüm depremzedelerimize hibe yardımı yapılması gerekiyor. Hiçbir şey yapılmazsa bile sıfır faizli veya düşük faizli kredilerle vatandaşlarımızın normal hayata geçiş sürecinde desteklenmesi gerekiyor. Ama milletimizin sıkıntılarını görmeyen iktidar; vatandaşına bir krediyi bile çok görüyor, ‘bananeci’ tutumuyla keyfi yönetimine devam ediyor” dedi.

Çabukel,  Kahramanmaraş’ı karış karış gezerek vatandaşların sesi olmaya devam ediyor. Kahramanmaraş özelinde ve deprem bölgesinin genelinde en yoğun şikâyetlerden biri olan bankaların depremzedelere kredi vermek istememesini gündeme taşıyan Çabukel, hükümetin yine sınıfta kaldığı bir durumla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

1-880

“İKTİDARA GELİRSEK DEPREMZEDELERİMİZE HİBE VERECEĞİZ!”

Kahramanmaraş’ta normalleşme sürecinin en önemli aşamalarından biri olan maddi desteğin depremzedelere sağlanmadığını dile getiren Çabukel, iktidara geldiklerinde vatandaşlara karşılıksız yardımda bulunacaklarını dile getirdi.

Çabukel, şöyle konuştu: “İktidarın tüm yanlışlarından biz ders çıkarıyoruz. Kahramanmaraşlılar ne yazık ki iktidar olma kapasitesi bulunmayanlar yüzünden çaresiz. Ne krizi ne de normalleşme sürecini yönetemeyen iktidar, vatandaşlarımıza ıstırap olmaya devam ediyor. Bu normalleşme sürecinde depremzede vatandaşlarımıza destek olması gereken iktidar, sorumluluk almaktan kaçıyor, vatandaşları kendi haline bırakarak normalleşmenin kendiliğinden olacağını sanıyor. Bu şehir, bu şehirde yaşayan depremzede kardeşlerimiz devlet desteği olmadan normalleşemez. Vatandaşlarımız, kredi alma ümidiyle prefabrik bankaların önünde günlerce sıra bekliyor. Depremzedelere kredi vereceğiz, diye vatandaşları kandırıyorlar. Bankalar, vatandaşa kredi vermemek için 40 takla atıyor. Sadece son 6 ay sigortalı olanlara kredi vermek, depremzedeler arasında ayrım yapmaktır. Sigortalıyla Bağ-Kur’lu arasında ayrım yapmaktır. Esnafın bireysel kredi kullanmaya hakkı yok mu? Sadece küçük esnaf değil, sanayicilerimiz de kredi kullanamıyor. Her tarafı sorunlu olan bu iktidardan İnşallah 14 Mayıs’ta kurtulacağız. Biz, iktidara geldiğimizde ev hanımlarımıza, çalışanlarımıza, öğrencilerimize normalleşme sürecine katkı hibesi vereceğiz. Esnaflarımıza ise bilançosu ve depremde gördükleri zararların büyüklüğüne göre hibeler vereceğiz.”

2-581

ÇABUKEL GÜNDEME GETİRDİ, CUMHURBAŞKANI GÜNDEMİNE ALDI!

İYİ Parti’nin 15 Nisan’da Kahramanmaraş’taki Aday Tanıtım Toplantısında deprem bölgesindeki üniversiteye hazırlanan öğrencilerin ek kontenjan beklentisini gündeme getirmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Adana’da gerçekleştirdiği mitingde üniversiteye hazırlanan öğrencilere yüzde 25 kontenjan ayıracaklarını duyurdu.

Çabukel, açıklamasında; “üniversite sınavına hazırlanan kardeşlerimiz zor durumda. Onlara ek kontenjan açın. Ve ben buradan o kardeşlerime bunun sözünü veriyorum” ifadelerine yer vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 9 Mayıs Salı günü Adana İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitingde; “Lise öğrencilerimize müjde vermek istiyorum. Deprem bölgesi illerimizdeki devlet üniversitelerimizde genel yerleştirme dışında yüzde 25 oranında ayrı bir kontenjan ayıracağız” şeklinde konuştu.

3-355

ÇABUKEL OTOPARKLARIN ESNAFA TAHSİSİNİ GÜNDEME GETİRDİ KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR YAPTI!

Kahramanmaraş’ta Arasa Otoparkı önünde açıklama yaparak kapalı otoparkların esnaflara tahsis edilmesini gündeme taşıyan İYİ Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Av. Ahmet Çabukel’in açıklaması sonrası kuyumcu esnafının yüzü güldü.

Çabukel’in açıklaması sonrası Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Kuyumcular Odası arasında yapılan protokol neticesinde Arasa Otoparkı, kuyumcu esnafına tahsis edildi. 

Editör: Mine Kirik