CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne'de bir kasap ziyareti gerçekleştirdi ve et fiyatlarındaki yükseliğe dikkat çekti. Ziyaret sırasında dişi hayvanların kesime gönderildiği için et fiyatlarının arttığını belirten Gaytancıoğlu, hayvan nüfusundaki azalmaya ve erkek hayvanların yeterince beslenmemesine dikkat çekti. Ayrıca, ithalat yapıldığı halde fiyatların düşmediğine ve dövizin başka ülkelere gittiğine işaret etti.

Gaytancıoğlu, kasapla yaptığı görüşmede, sadece üç ay önce kilosu 180 liraya satılan kıymanın şimdi 260 liraya yükseldiğine dikkat çekti. Dişi hayvanların kesime gönderildiği için et fiyatlarının arttığını belirten Gaytancıoğlu, hayvanların yeterli şekilde beslenmediğini ve nüfusun azalmasının da fiyatları etkilediğini ifade etti.

Gaytancıoğlu ayrıca, kasaba şöyle sordu: "Vatandaşların alışverişlerinde bir değişiklik oldu mu? Bundan 5 sene önce kaç tane hayvan kesip satabiliyordunuz bir ayda?" Et fiyatlarındaki yükselişin, vatandaşların alım gücünü olumsuz etkilemesi ve ülke genelinde yaşanan ekonomik sorunlara ek olarak, kötüleşen hayvancılık sektörü ve tarım politikalarının bir sonucu olarak da görülüyor.

Editör: Serkan KARAASLAN