2022 yılının son günlerinde yatırımlarına yön vermek isteyenler altının seyrinin hangi yöne doğru devam edeceğine bakıyor. Yılbaşında 775 lira olan gram altın şu an 1090 liradan işlem görüyor. İslam Memiş, uzun süredir kazanan altının dün kendi rekorunu kırmasının ardından tahminini revize etti. Peki, 2023'te altının gramı ne kadar? Gram altın 1450 TL seviyelerini görecek mi? Bütün detaylar haberimizde yer alıyor.

GRAM ALTIN UZUN VADEDE KAZANDIRDI

Yılbaşında altının fiyatı 775 lira, altının gram getirisi ise 330 lira oldu. Kejin'in yıllık kazançlarına baktığımızda uzun vadeli yatırımcılar için kazanç sağladı.

gram-altin-son-durum

''ALTININ GRAMI 1450 TL OLACAK AMA...''

Altın ve döviz piyasası uzmanı İslam Memiş, 2023 yılı altın fiyatlarının yönünü açıklayarak gram altın tahminini güncelledi. Memiş; Altının gramı 1450 TL'ye ulaşacak ama beklememiz lazım dedi. İşte açıklamalar;

"Yatırımcıların bildiği gibi bu yıl gram altın beklentim 1450 lira. Elbette teknik ve mantıksal olarak bu rakamları bekliyoruz. Ancak merkez bankasının koordineli baskılama sürecinde piyasada teknik ve mantıksal olarak hiçbir şey olmadı. Aslında teknik dolar karşısında hiçbir enstrümanda çalışmıyor. Dolar karşısında her şey ciddi baskı altında ama bu gram altının bir daha 1450 lirayı görmeyeceği anlamına gelmiyor. Gecikme olsa da 2023'teki 1.450 lira rakamını beklemeye devam edeceğim"

GRAM ALTINDA ZİRVE TAHMİNİ DEĞİŞTİ

Memiş, uzun vadede altının yeni yılda da kazandırmaya devam edeceğini belirterek, 2023'te ons altının yeniden 2002 dolar ve 2030 dolar seviyelerini görerek 2000 dolar seviyesinin üzerine çıkacağını söyledi.

islam-memis-gram-altin-tahmini

Memiş şunları dile getirdi:

Gram altın TL fiyatı için 1.450 lira rakamını beklemeye devam edeceğim. Bugün 1.105 lira seviyesine kadar yükseldi, hatta dün 1.150 lira seviyesine kadar yükselerek gram altın TL fiyatında tarihi rekoru kırdı. Ama beklediğimiz yere yakın değiliz. Yıllık getirilere baktığımızda uzun vadeli yatırımcı gramında yatırımcı 330 lira kazandı. Bu güzel bir şekilde karşılığını verdi. Ama bu yılın ilk ayından itibaren özellikle Ocak ayından itibaren yukarı yönlü bir hareketlilik beklentisi olduğunu söyleyebilirim.