Brent ham petrol fiyatları düşmeye devam ederek 90 dolar seviyesine gerileyerek herkesi beklenti içerisine sokmuştu. Brent ham petrolünün varil fiyatı, günü 94 dolardan kapatmadan önce dün 95.14 dolara yükseldi. Brent ham petrolü kapanıştan %0.23 artışla 09.34'te varil başına 94.22$'a yükseldi. Bu arada West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 88.09 dolar seviyesinde yer aldı.

Fiyatlar, küresel petrol arz ve talebi haberleriyle dalgalanıyor.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI FİYATLARI ETKİLİYOR 

Arz tarafında ise ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya'dan oluşan G7 ülkelerinin Rus petrolüne maksimum fiyat uygulama planları fiyatlar üzerinde etkili oldu.

ABD Hazine Bakanlığı, Rus ham petrol fiyatlarındaki tavanın 5 Aralık'ta, rafine petrol fiyatlarındaki tavanın ise 5 Şubat 2023'te yürürlüğe gireceğini açıkladı.

ÇİN'DEKİ KISITLAMALAR TALEBİ DÜŞÜRÜYOR

Dünyanın bir numaralı ham petrol ithalatçısı olan Çin'in ihaleler yoluyla büyük miktarlarda ham petrol satın aldığı haberi, talep için olumlu beklentileri ateşledi. Ancak ülkede COVID-19 salgını nedeniyle devam eden kısıtlayıcı önlemlere rağmen ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler de arttı.

Öte yandan, daha zayıf bir ABD doları endeksi, geçen hafta Çarşamba günü son 20 yılın en yüksek seviyesi olan 110,8'i gördükten sonra fiyatları yukarı yönlü destekledi.

petrol-fiyatlari-son-durum

PETROL RAPORLARI GİDİŞATI BELİRLEYECEK

Doların diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD doları endeksi düşerek ABD doları cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için cazip hale getirdi.

Piyasalar bugün açıklanacak küresel makroekonomik verilere ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün aylık petrol piyasası raporuna odaklanıyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın petrol piyasası raporu yarın açıklanacak.

Teknik olarak Brent tipi ham petrolün 94.49$ ile 96.08$ aralığının direnç olarak kabul edilebileceği, 92.90$ ile 91.31$ aralığının ise destek olduğu söyleniyor.