Suça itilen çocuklar üzerinden gerçekleştirilen yevmiyeyle suç işleme olaylarına artık dolandırıcılık da eklendi. Dilendiricilik ve hırsızlık suçlarında kullanılan çocukların yerlerini yetişkinlerin aldığı “yevmiyeli dolandırıcılık” olayının en çarpıcı örneği 3 gün önce Gaziosmanpaşa’da yaşandı. Gaziosmanpaşa’da Güven Timleri ekiplerince gerçekleştirilen operasyon, son dönemlerde savcılığa yoğun şekilde dolandırıcılık şikayetinde bulunan kuyumcuların suç duyurusuyla gerçekleşti.

Savcılık talimatıyla dolandırılan kuyumcuların güvenlik kamera kayıtlarını inceleyip eşkal üzerinden kimlik tespiti yapan ekipler, 2 ayrı kuyumcu soygunu olayının faili olduklarını belirledikleri N.K isimli kadınla kendisini yönlendirdiğini tespit ettikleri B.E. isimli erkek şahsı suçüstü yapmak için takip başlattı.

Yapılan takipler sırasında, 4 Ocak Salı günü Bağlarbaşı mahallesinde bir kuyumcuya yine altın bozdurmaya giren N.K. isimli kadının, altınları bozdurduğu sırada harekete geçen ekipler, kendisini satmaya çalıştığı sahte altınlarla suçüstü yakalayıp gözaltına aldı.

Elindeki sahte altını kuyumcuya 2 bin liraya satmaya çalışırken yakalanıp gözaltına alınan dolandırıcı kadın, getirildiği karakolda altınların kendisine ait olmadığını ve kendisini günlük 150 lira yevmiyeyle çalıştıran B.E isimli şahsa ait olduğunu itiraf etti. Genç kadının itirafıyla B.E. isimli şahıs da aynı gün adresine düzenlenen baskınla yakalanıp gözaltına alındı.

Getirildiği karakolda yapılan üst aramasında, 6 parça daha sahte altın ile dolandırıcılıktan elde edildiği değerlendirilen 8 bin 370 lira para ele geçirilen B.E.nin dolandırıcılık suçundan onlarca defa kaydı ve sabıkası bulunduğu belirlendi.

Uzun bir dönemden beri Gaziosmanpaşa’yı mesken edinen ve yevmiye ile dolandırıcı çalıştıran dolandırıcıbaşı B.E.nin diğer yevmiyeli çalışanları ve mağdurları üzerindeki polisin çalışması devam ediyor.

Geçtiğimiz dönemlerde yapılan operasyonlarda, internet üzerinden komisyonla dolandırıcılık yapan şebeke ve şahıslara rastlayan ancak ilk defa yevmiyeli dolandırıcılığa şahit olan polisin işlemlerinin ardından adliyeye sevk ettiği 2 dolandırıcıda tutuklanıp cezaevine kondu.

Bir önceki yıl 6 bin 818 kişinin dolandırıldığı İstanbul’da, bu oran geçtiğimiz 2020 yılında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yüzde 14’lük bir artışla 8 bin sınırına dayandığı açıklanmıştı. Mala yönelik suçlar kategorisinde yer alan dolandırıcılık suçlarıyla ilgili henüz 2021 yılının istatistik verilerini açıklamayan İstanbul Emniyeti’nin açıklaması merakla bekleniyor.