Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) birikimlerinin banka kredileri için teminat olarak gösterilebilmesi uygulaması 3 Haziran itibarıyla fiilen hayata geçti. Böylece kişilerin bankalardan kullandıkları krediler için BES birikimlerini teminat olarak gösterebilmeleri mümkün olabilecek.

Yapılan açıklamaya göre bundan sonraki süreçte bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bireysel emeklilik müşterileri BES birikimlerini teminat olarak gösterebilecek. Bu kapsamda BES birikimleri, kredi kuruluşları tarafından teminat olarak kabul edilebilecek ve katılımcıların birikimleri “Alacağın Devri Fonları”na aktarılacak.

Emeklilik Gözetim Merkezi koordinasyonunda yürütülen çalışmalar sonucunda gerekli altyapı oluşturularak BES teminatlı kredi kullanımı uygulaması 3 Haziran itibarıyla başladı.

İş Bankası da müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğu çözümlere, BES Teminatlı İhtiyaç Kredisi’ni ekledi. Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcıları, BES tasarruflarını teminat olarak göstererek avantajlı oran ve farklı vade seçenekleriyle ihtiyaç kredisi kullanabiliyor, böylece emeklilik birikimlerine dokunmadan acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Krediye teminat olarak gösterilen BES birikimleri, kredinin açık olduğu süre boyunca Alacağın Devri Fonlarında değerlenmeye devam ediyor. Kredi kapatıldıktan sonra, teminat gösterilen BES birikimlerinin fon dağılımı, tekrar kredi açılışı öncesindeki fonlar olacak şekilde güncelleniyor. Söz konusu süreç, Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından uçtan uca koordine ediliyor.

Ne kadar kredi çekilebilir ?
İş Bankası'nın BES Teminatlı İhtiyaç Kredisi'nde teminata alınacak birikimleriniz talep edeceğiniz kredi tutarının 1,2 katı olmalıdır. Örneğin 100 bin TL’lik bir kredi talebiniz için 120 bin TL’lik bir birikim teminat olarak alınır.

BES Teminatlı İhtiyaç Kredisi Başvurusu için Gerekenler
Başvuru sahibi ve kefiller için gerekli belgeler
Başvuru Formu,
Nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi,
Gelir durumunuzu gösterir belge.

İş Bankası'nın BES teminatlı ihtiyaç kredisine başvurmak için İş Bankası şubelerine başvurmak yeterli.

Editör: Menekşe Topaloğlu