Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV'nin artırılmasına ilişkin kararın ardından rekor seviyeye yükselen benzin, motorin ve LPG'de zam yağmuru tüm hızıyla sürüyor. Benzine ve motorine geçtiğimiz hafta yapılan zamların ardından 17 Temmuz'da kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseltilmişti. Bu vergi zamlarının ardından rekor seviyelere ulaşan benzin ve motorinde yeni zamlar da peş peşe gelmiş ve motorine 21 Temmuz'da 1 lira 55 kuruşluk bir zam daha yapılmıştı.Yeni hafta da akaryakıtta zamla başladı. Benzine dün itibariyle ( 25 Temmuz Salı ) 2 TL daha zam gelmişti. Motorin ve benzine yağmur gibi yağan zamlardan LPG de nasibini aldı. Bugünden ( 26 Temmuz Çarşamba ) itibaren LPG olarak bilinen oto gazın litre fiyatı 24 kuruş zamlandı.

HalkTV yazarı Olcay Aydilek, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili bomba bir iddiada bulundu.

Aydilek, söz konusu benzinin litre fiyatının 45 lira olacağını dile getirirken, "Petrolde yaşanan arz sorunun da fiyatları yukarı yönlü iteceğini vurguladı. Brent petrolün varil fiyatının halen 82-83 dolar düzeyinde olduğunu, fiyatların daha yüksekleri görebileceğini vurguladı" dedi.

Olcay Aydilek'in HalkTV'deki köşesinde "Korkunç senaryo! Önümüzdeki ay benzin 45 TL mi olacak?" başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Sektörde faaliyet gösteren bazı profesyoneller, benzin ve motorinin ağustosta ulaşacağı fiyatla ilgili aralarında iddiaya giriyor. Kaybeden, kazanana, ya takım elbisesi alacak ya da lüks bir restoranda yemek ısmarlayacak.

Peki, iddialarda hangi fiyat üzerinde duruluyor? Bir sektör yetkilisi, ağustosun ikinci yarısında (en geç 20 Ağustos’ta) benzinin 45 liraya ulaşacağına ilişkin arkadaşlarıyla iddiaya girdiğini belirterek, “Sektörde, birçok kişi bu tür iddialara giriyor” dedi.

Yetkili, Batı ile Rusya arasındaki gerilimin daha da tırmanması durumunda 45 TL’nin çok daha erken bir tarihte görülebileceğini söyledi.

Yetkili, petrolde yaşanan arz sorunun da fiyatları yukarı yönlü iteceğini vurguladı. Brent petrolün varil fiyatının halen 82-83 dolar düzeyinde olduğunu, fiyatların daha yüksekleri görebileceğini vurguladı.

Yetkili, sektörün gözü kulağının dolar kurunda ve uluslararası piyasalarda (motorin ve benzinin ton fiyatı) olmaya devam edeceğini söyledi."