Yılın en yüksek seviyesinde seyreden ve yeniden 90 Dolar bandının üzerinde hareket eden brent petrol dünyanın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya’nın gönüllü arz kesintisi kararlarını yıl sonuna kadar uygulamaya devam etme kararlarının etkisini yaşamayı devam ederken akaryakıt fiyatları Türkiye'de zam üstüne zam gelerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmaya devam ediyor.

Hem brent petroldeki yükseliş, hem de Dolar kurunun Türk Lirası karşısındaki zirve seyri nedeniyle zam yağmurunun zam sağanağına dönüştüğü akaryakıt fiyatlarından bu sefer iyi haber geldi.

Son olarak 13 Eylül Çarşamba günü motorinin litre fiyatına 2,03 TL, 14 Eylül 2023 Perşembe günü de benzinin litre fiyatına 1,64 TL zam yapılmıştı. Benzin fiyatına gelen son zammın ardından İstanbul Avrupa yakasında motorinin ortalama litre fiyatı 40,04 TL’den, benzinin litre fiyatı 38,55 TL’den satılıyordu.

 Ancak bu sefer bir indirim haberi geldi. Yarın gece yarısından sonra ( 28 Eylül Perşembe itibariyle ) geçerli olmak üzere benzine 1,94 TL indirim bekleniyor.

İndirimle birlikte ortalama 50 lt deposu olan bir aracın deposu yaklaşık 100 TL daha ucuza dolacak.

Motorin ve LPG grubunda ise herhangi bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Hatırlanacağı gibi 14 Mayıs’taki seçim öncesinde litre fiyatı İstanbul’da benzinde 19,81 TL, motorinde 18,58 TL idi. Seçim sonrasında geçen yaklaşık üç ayda zam oranı motorinde yüzde 105’i aştı. Aralık 2021’de 10 TL’yi aşarak ilk kez çift haneyi gören akaryakıt fiyatları, sadece 21 ayda dörde katlanarak 40 TL’yi aştı. 

16 Temmuz'da  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseltilmişti ve bu düzenleme de zamların katlanarak artmasına yol açmıştı. 

(Kaynak: Haber3.com)