BDDK'nin etkisi kısa sürdü dolar yerine geri dönüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Cuma günü açıkladığı kararın ardından düşen dolar yavaş yavaş yerine geri dönüyor. Dolar 16 lira 70 kuruştan işlem görüyor.

TL'deki değer kaybını yavaşlatmak için döviz talebini azaltıcı ve yeni TL yatırım araçlarının cazibesini artırıcı adımlar atan ekonomi yönetimi son olarak cuma günü döviz nakit fazlası bulunan şirketlerin TL kredilere erişimini zorlaştıracak bir karar aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) cuma günü açıkladığı kararın ardından sene başından bu yana yüzde 24 değer kaybetmiş olan TL, BDDK kararının ardından keskin şekilde değer kazandıktan sonra kazanımlarının bir kısmını geri vererek 7 Haziran'daki seviyelerinden işlem gördü.

İndirim heyecanı kısa sürdü! Motorine yeniden zam İndirim heyecanı kısa sürdü! Motorine yeniden zam

Adının açıklanmasını istemeyen bir portföy yöneticisi, TL'deki değer kazanımının kalıcı olmasını beklemediğini ifade ederek, "Döviz talebini öteleyecek, KKM'yi daha cazip kılacak bir dizi adım daha gördük.

Ancak enerji faturasını düşünün; şirketlerin, kamunun döviz talebi devam edecek. TL'nin kademeli olarak kısa bir süre içinde değer kaybına tekrar başlaması kuvvetle muhtemel" dedi.

Geçen hafta 17.5425 ile 20 Aralık'tan bu yana yeni zirveyi gören dolar/TL, haftanın ilk günü 16.03'e kadar geriledikten sonra 16.60'lı seviyelere yükseldi.

Dolar/TL 16.70 seviyesinde işlem görüyor.