Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından dar gelirli aileler için uygulanan hibe, eşini kaybetmiş ve çalışmayan annelere ödenmektedir. Başvurmak isteyen annelerin belirli şartları taşıması gerekirken, bakanlık kısa süre içinde ödeneceğini söyledi. Başvuru yapan annelere aylık 2.059 TL ile 3.708 TL arasında ödeme yapılacağı belirtildi.

BAŞVURU KOŞULLARI

3 bin 700 TL'lik yardımdan yararlanmak isteyen annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve mavi kart sahibi olmaması gerekiyor. Ayrıca annenin en az 18 yaşında olması ve Türkiye'de ikamet etmesi de önemli bir koşuldur. Kiracılar, ihtiyaç sahipleri, evde eğitim gören çocuğu ve kronik hastalığı olan anneler de ödemeden yararlanabilecek.

Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Yapılacak

Çalışmayan annelere verilen bu tür destekler ev hanımı desteği olarak da bilinmektedir. Desteklenmek isteyen annelerin belirli kriterleri karşılaması ve Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapan anneler ihtiyaç duydukları sürece bu desteği almaya devam edebilecekler.

Editör: Serkan KARAASLAN