Afşin Belediyesi  Çukurova Çağdaş Sanat Kültür Ve Eğitim Vakfı Tarafından Çukurova Bölgesi'nde, Düzenlenen 1. Akdeniz Bienali açılışı yapıldı.

Açılış sonrası Afşin'de konut gelişim alanları ve imar konularında açıklamalarda bulunan Afşin Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, "Depremden sonra 18 Şubat tarihinde ilk temel kazısı yapıldı. Deprem bölgesi olarak ilk çalışmalar Afşin'de başladı bunun sebebi de bizim konut gelişim alanının hazır olmasıydı. Biz gelecek 50 yılımızı planlamıştık, imar çalışmalarını bitirmiştik. Zemini iyi depreme dayanıklı konutlar yapabileceğimiz alanları, imarlı alanlar hazırlamıştık. Bunun konforunu yaşadık, ilk bizde başladı şuan 3343 konutun inşası devam ediyor tahmin ederek söylemek gerekirse, iade tarihini esas alarak 29 Ekim'de ilk kalıcı konutlar teslim edilecek. Bunun yanında Afşin'de imar inşa faaliyetleri de başladı. Aslında biz hazırlıkları 12 Nisan itibari ile bitirmiştik ohal kapsamında, fakat çeşitli engeller çıktı. Temmuz ayı itibari ile hazırlıklarımızı yaparak çalışmalara başladık. Depreme dayanıklı şehir konseptine uygun Afşin'i planladık. Henüz imzalanmayan planımızda biz imzalanmış gibi paydaşlarımızla görüştük temelleri attık. Özel sektör de başladı, isteyen vatandaşlarımıza ruhsatlarını da veriyoruz. Yarın da 4 bloklu bir eski imar alanında bir temelimiz daha var, yeni imar alanında temelleri atmıştık hatta ulusal basında konu oldu Tüm deprem bölgesinde ilk imar izinleri diye.

Eski yerleşim alanımızda da sıkıntı yok oranında jeolojik etütlerini tamamladık. Yarın itibari ile temelini inşallah atacağız. Biz normalleşmeye başladık, yürümeye başladık, ayağa kalktık inşallah yakında koşmaya da başlayacağız. Afşin'i çok güzel bir gelecek bekliyor" ifadelerini kullandı.