Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, "Mart 2024'de gerçekleşecek yerel seçimler öncesi AK Parti Belediye Başkanlığı Temayül yoklamasında oyumuzu kullandık. Ak Parti ile ülkemize gelen gerçek belediyecilik anlayışı olan 'Belediye işi gönül işi' anlayışı önümüzdeki seçimlerde de milletimizden takdir görecektir. Rabbim hayırlı eylesin." dedi.

Güven temayül yoklamasında yaptığı açıklamasında;

"Afşin'de deprem sonrası imar çalışmalarında canlı bir organizma veya mekanizma olarak gördük şehrimizi. Şehrimizin belli bir çapı var. Şehrimizde bu canlı organizma gibi büyüyüp gelişecek. Biz bu planlamaları yaptık. Yani durağan bir şehir hayal etmedik. Büyüyecek gelişecek bir şehir hayal ettik. Dolayısıyla hazırlıklarımızı önceden yaptık.

"EN BÜYÜK İMAR UYGULAMSINI YAPTIK"

Mesela Afşin'de biliyor musunuz rezerv alan yok. Niye yok; ihtiyaç yoktu. Çünkü yeni şehri kuracağımız alanı 50 yıl sonrasını planlamıştık, elimizde hazırdı ve imar uygulamasıda bitmişti. Biz bunu dile getirdik ama birçok kimsenin kamuoyunda dikkatini çekmedi. Son 12 yıl içerisinde Türkiye'de yapılan en büyük imar uygulamasıydı. Dolayısıyla rezerv alana ihtiyacımız olmadı. Deprem sonrası 18 Şubat gibi biz ilk temeli attık.

"BEKLEMEYE GEREK YOK"

Süreçte de jeolojik etütler bizi 13 Şubat'ta başlayarak Mart ayı içerisinde bitirdik. Depremden bir hafta sonra başladık yeniledik. Coğrafi kaymaları Nisan ayı içerisinde düzelttik. Yine Nisan ayı içerisinde deprem sonrası depreme direnişli şehir için oluşturduğumuz, revizyonuda bakanlığımıza gönderdik. Süreçte imzalanmadı. İmzalanmasını bekledik. Sonra beklemeye gerek yok dedik. Biz Temmuz ayı itibariyle inşaat iznini verdik.

"BAKANLIKTAN YETKİYİ ALDIK"

Bugün itibarıyla Afşin'de 40 tane yeni inşaata ruhsat verdik. 238 bağımsız bölüm yükseliyor, bir kısmı bitmek üzere teslim aşamasına geldi. Yeniden dönüşümle ilgili altyapı hazırlıklarımız tam olduğu için Bakanlığa müracaat ettik. Yeniden dönüşüm ruhsatı verme yetkisini bakanlık bize verdi. İl müdürlüğüde veriyordu biliyorsunuz. Hem kırsalda hem yerelde, yeniden dönüşüm ruhsatlarını verdik, ilk temelleri attık.

"RUHSAT SÜREÇLERİ HIZLANDI"

Bu arada tüm deprem bölgeleri içerisinde ilk imar inşaat faliyetleri yeniden başlayan, sıfır inşaatlar için Afşin'de verildi. Bunun da memnuniyetini taşıyoruz. Güçlendirme ile ilgili ruhsat verme sürecimiz devam ediyor. Fakat o süreç yavaş işliyor. Biz şimdiye kadar iki tane ruhsat verdik. Yapı denetimden bize gelen üçüncü bir ruhsat yok. O süreç yavaş işliyor. Ama bizim dışımızdaki bir gelişme o. Bizim önümüze gelen her projeyi hemen aynı gün değerlendirmeye başlayıp müellifle birlikte kontrol ediyoruz. Eksikler hatalar varsa özellikle statik çok önemli. Onları düzelttiriyoruz. Hemen veriyoruz ama süreç yavaş işliyor. Bunun dışındaki süreç hızlandı. Yerinde dönüşüm yavaş gidiyordu, yetkiyi aldıktan sonra Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bize devrettiği zaman bakanlık vasıtasıyla o sürecide hızlandırdık.

"PROJELERİNİZİ BİRAN ÖNCE GETİRİN"

Fakat ilginç bir durum var. Bu tür işlerde kamu hep geriden gelir ama Afşin özelinde vatandaş geriden geliyor. Ben özellikle her fırsatta söylüyorum, lütfen projelerinizi getirin biran önce verelim. Çünkü bir para ödenmesi var, sözleşme imzalanması var. Bunlar zaman alıyor. Bunu verebilen tek belediye biziz deprem bölgesinde. Bir süre sonra diğer belediyeler yada çevre şehircilik il müdürlüğü hızlandığında vermeye başladığında Afşinli vatandaşlarım randevu almak zorunda kalacak paralarını alabilmek için yada sözleşme imzalamak için. Ben tekrar bu vezileyle hepsinden istihram ediyorum. Lütfen biz hazır bekliyoruz. Projelerinizi bir an önce getirin. Biz kendi işlerimizi bitirelim. En azından vatandaşımız beklemesin.

"AFŞİN'DE İMARLA İLGİLİ HİÇBİR SORUN KALMADI"

Bu arada da devlet çok hızlı davranıyor. 3 gün önce imzaladığımız yerinde dönüşüm projesinin parasını bugün gönderdi. Etap etap gönderiyor. Bu da güzel bir imkan. Güzel bir fırsat. Biz şunu söylebiliriz. Tamam yıkıldık, ama Afşin'de deprem sonrası imarla ilgili hiçbir sorunumuz kalmadı. Biz hepsini çözdük. Bu anlamda şunu söyleyebilirim. İlk normalleşmeye başlayan şehir biziz. İnşallah ipide önde göğüsleyip ilk normalleşen şehir olacağız."